Nedir Bu Revolog Filmler? Neden Kullanmayı Tercih Ediyoruz?

Revolog el yapımı özel filmler üreten Viyana merkezli bir marka. Renkli filmler için şu an Kodak Color Plus 200 üzerine uygulama yapıyorlar. Bu filmlerle son derece eğlenceli fotoğraflar elde edebiliyorsunuz.

Krediler: sakuramiyao

Film/analog çekimleri neden seviyoruz diye kendimize sorduğumuzda cevap tamamen aynı olmasa da benzer. Çünkü hepsi dijitalle çektiğimizde gördüğümüzden daha farklı hisler üzerimizde bırakıyorlar. Revolog filmlerde ise bakış açısını biraz değiştirmek ve fotoğraflara artistik ya da eğlenceli (bakış açınıza göre nasıl adlandırırsanız) dokunuşlar eklemek mümkün oluyor.

Revolog filmler de henüz sadece 4 filmini kullanmama rağmen bende bir bağlılık oluşturan bir alternatif oldu. Hatta bazı arkadaşlarım bunların evde de yapılabileceğini yani dolayısıyla almanın mantıksız olduğunu söylüyorlar (ki eminim pek çok kişi bu fikirdedir). Tabii ki denenebilir. Fakat birebir aynısı olmayacaktır veya siz deneme yanılma sürecinde zaten bu filme vermekten sakındığınız kadar parayı renkli negatif film alarak harcamış olacaksınız. Elle müdahale edilen filmler banyo kimyasallarını bozduğu için, Türkiye'de bu filmlerin banyosunu yapan çok fazla yer yok. Bundan dolayı Revolog filmlerin kullanımı daha kolay olacaktır. Banyosu için herhangi bir farklı sürece ihtiyaç duymaz, normal renkli filmler gibi yıkanabilirler.

Benim denemelerime gelecek olursak:

Canonet28 ile 460nm

Krediler: sakuramiyao

Zenit ET ile Tesla I

Krediler: sakuramiyao

Lomography Simple Use Film Camera ile Texture

Simple Use Film Camera "tek kullanımlık" diye geçiyor olabilir ama içindeki film bittikten sonra yeniden film takıp kullanmaya devam etmek mümkün. Ben de Texture filmimi bu makine ile kullandım.

Krediler: sakuramiyao

Konika Pop ile Rasp

Krediler: sakuramiyao

Bir de farklı çeşitlere bakalım:

 • 600nm - Fotoğrafın rengini tek renk olarak değiştiriyor. Filmin banyosuna veya pozlamaya göre rengi kırmızımsı veya mavimsi bir yeşil oluyor.
 • 460nm - Fotoğrafın rengini tek renk olarak değiştiriyor. Filmin banyosuna veya pozlamaya göre rengi mavi/mor ya da sarı/yeşil oluyor.
 • Kolor - Sanırım Revolog filmler en çok satanlardan birisi bu, her şey x2 daha renkli. Fotoğraflarda gökkuşağından esinlenmiş renkler veya daha fantastik dokunuşlar elde edebilirsiniz. Kırmızı, mavi, turuncu, yeşil, pembe, turkuaz ve daha fazlası...
 • Kosmos - En yakın zamanda denemek istediklerimden biri. Fotoğraflara mavi yıldız tozları eklemenizi sağlar. Kısaca mavi “galaxy effect” diyebiliriz.
 • Tesla I - Adını özellikle sevdiğim, hatta ilk dikkatimi çeken film. Fotoğraflarda mavimsi beyaz şimşekler oluşturuyor. Ve hepsinde olduğu gibi şimşeğin nerede olacağı ise bir sürpriz :3
 • Tesla II - Fotoğraflarda kırmızımsı, mavimsi, morumsu (“funky red” denilen tarifi zor, bakmakla anlaşılan harika şey) şimşekler oluşturuyor.
 • Streak - Lensinizde sayılmayacak kadar küçük ve rastgele çizikler olduğunu ve bununla çekim yaptığınızı düşünün. Fotoğraflara çizik etkisi veriyor.
 • Plexus - Sanki denizin dibine dalmışsın ve gökyüzüne bakıyormuşsun... işte tam o görüntünün çektiğiniz herhangi bir fotoğrafla çoklu pozlama yapıldığını hayal edin.
 • Lazer - Fotoğraflara yeşil veya mavi lazer çizgiler ekler. Sprocket Rocket gibi çekiminde dişli delikleri de kullanan makinelerde kullanılırsa, deliklerin de dahil olduğu çizgiler oluşturur. Hatta baştan sonra bağlantılı çizgiler oldukları için yan yana geldiklerinde güzel bir sergi oluşturulabilir.
 • Texture - Fotoğraflara bir sürü kabarcık ekler. Diğer filmlerde olduğu gibi, karanlık kısımlarda kendini daha çok belli eder.
 • Volvox - Fotoğrafın farklı yerlerinde, farklı boyutlarda, farklı şekillerde yeşil noktalar oluşturur.
 • Rasp - Fotoğraflarda mavi, sarı veya hem mavi hem sarı renkte yatay (yatay çekerken) veya dikey olarak (portre çekerken) çizgiler oluşturur. Mavi veya sarı renkli küçük bir varlığın fotoğrafların üzerinde ışık hızında iz bırakması gibi bir etki.
 • Snovlox - Volvox filmin S&B hali gibi. Ama bu adından da anlaşıldığı üzere sanki fotoğrafın üzerine birisi kar topları atmış gibi iz oluşturuyor. Yine farklı yerlerde, farklı boyutlarda.
 • Streak B&W: Bu da Streak filmin S&B düzenlenmiş hali. O çizik lensli makinenize siyah-beyaz film takmışsınız ama bu sefer.

(Daha fazla bilgi Revolog’un sitesinde & tabii ki Lomography’de)

Eğer sıra dışı hissediyor ve fotoğraflara bunu yansıtmak istiyorsanız güzel bir alternatif olabilir. 2019'da daha fazlasını denemek dileğiyle.

Mutlu anıların olduğu dolu bir yılınız olsun!

written by Eda Öztürk on 2019-01-04

More Interesting Articles