Ev Yapımı Redscale Film İncelemesi

2014-02-19 1

Güneşli günlere en çok yakışan filmlerden biri kesinlikle Redscale! Bahar yaklaşıyor ve evde kendi kendine redscale bir film yapmak çok kolay. Nasıl olduğunu ve sonuçlarını merak ediyorsan okumaya devam et.

Krediler: merveengin

Arkadaşlarımla Büyük Ada’ya gitmeye karar vermiştik, ben de yanımda LC-Wide’ımı ve bir kaç farklı filmimi götürmeye karar vermiştim. Ancak redscale filmim ne dolap stoğumda kalmıştı ne de Lomography’de. O muhteşem ada manzarasını, ağaçlarını kesinlikle sepya, kırmızı tonlarda çekmek istiyordum. Ben de kendi redscale filmimi kendim yapma kararı aldım ve yaptım da. Toplam 5 dakikada üstelik.

İhtiyacınız olanlar:

- Pozlanmamış bir renkli negatif film ( Ben Lomography CN 800 ASA kullandım. )
- Makas
- Boş bir film kutusu
- Bant

Renkli negatif filmin tersi kırmızıya duyarlı olduğu için, filmin bu yönünü kullandığınızda fotoğraflarınız çektiğiniz ASA değeri ve ortam ışığına göre sepya ve kırmızı tonları arasında çıkacak. Dolayısıyla redscale bir film elde etmek için filmin tersini kullanmamız gerekiyor. Ben bu işlemler sırasında fotoğraf çekmeyi unuttuğumdan detaylı olarak yapımı görebilmeniz için bu makaleye de göz atabilirsiniz.

Krediler: merveengin

Filminiz hazır olduktan sonra geriye makinize takmak kalıyor. Filmi ters çevirdiğinizde, kullandığınız filmin hızı yani ASA’sı iki stop azalır. Örneğin benim yaptığım gibi 800 ASA film kullandıysanız bu film 200 ASA oluyor. Dolayısıyla fotoğraf makinenizi de buna göre ayarlamanızda fayda var. Sonrasında tek bilmen gereken, Düşünme Çek!

Krediler: merveengin

written by merveengin on 2014-02-19 #gear #review #redscale #istanbul #homemade #buyuk-ada #lomography-ev-yapimi

One Comment

  1. nural
    nural ·

    ilk fotoğrafı her gördüğümde aynı tepkiyi veriyorum, yaaa renkler süper!!!!

More Interesting Articles