Bosna Günlükleri

2013-07-22

Bir Boşnak göçmeni olarak dede topraklarına yaptığımız yolculuğun ardından geriye bir parça hüzün, unutulması zor harika bir mutfak ve bir başkentte görmeye alışık olmadığımız doğal güzelliklerin şaşkınlığı kaldı!

Kaldığımız dört gün boyunca inceden yağan yağmuruyla bizi yalnız bırakmayan, savaşın izlerini 20 yıl aradan sonra hala çok canlı yaşadığınız bir yer Saraybosna. Birlikte gezdiğimiz Bosnalı Nejad sayesinde daha da güzelleşen, yerelliğine daha da yaklaştığımız bir yer. Öyle ki, girdiğiniz dükkanlarda Türkçe duymayı yadırgamıyor, oraya özgü yoğurtlu Boşnak böreğini yiyip ardından, Türk kahvesine benzeyen ama kanımca daha iyi olan Bosna kahvesini bir eski Osmanlı Han’ında içebiliyorsunuz.

Bir günümüz ise anlatmaya değer. O günü üç tarafı dağlarla çevrili şehrin tepelerinde, yeşilliklerin arasında geçirdik, ardından da meşhur Mostar’a yönlendik. Bu sanırım gezinin en hatırlanan günüydü, gördüğümüz onca güzellikten o kadar etkilendik ki… Nejad’ın arabayı bilmediğimiz yeşilliklerin arasına sürdüğünde ya kocaman bir vadiyle veya şelaleyle karşılaşıyor ya da müthiş güzellikte köyleri görüyorduk. Öyle sürprizli, öyle bereketli bir yol macerasıydı diyebiliriz. Örneğin bir tanesinde, çok huzurlu bir dağın eşiğinde bir tekke keşfettik, yanında şırıl şırıl temiz suyla akan bir şelaleyle birlikte.

Balkanlara attığım ilk adımda bu kadar heyecanlanmam bundan sonraki gezi rotamın diğer Balkan ülkelerini de kapsayacağını kesinleştirdi. Eğer sizin de böyle bir gezi planınız varsa kesinlikle buraların hüzünlü tarihini okuyun, oralı birileriyle tanışın ve makinenizi yanınızdan eksik etmeyin! Burayı anlamaya bir adım daha yaklaştığınızı göreceksiniz. Bir de unutmadan, her yerde bulamayacağınız ama şahane bir önerim olacak, kaymakla sunulan Boşnak akıtması. Bunu yemeden sakın dönmeyin!

written by birce on 2013-07-22 #places #location #mostar #sarajevo #sehir-maceralari #tarih #doga #bosna

More Interesting Articles