Oakwood Mezarlığı

2013-07-14

Lomograficilerin çektiği mezarlık fotoğraflarına hep çok özenmişimdir. 2012’deki New York seyahatim sırasında benim de elime sonunda böyle bir fırsat geçti.

Krediler: nural

Mezarlık fotoğrafları hep etkileyici gelmiştir bana. Bahsettiğim kızılötesi filmle çekilmiş, mezar taşlarının, melek heykellerinin, gölgelerin, kiliselerin olduğu fotoğraflar. Tamam itiraf ediyorum, Cemetery deyince kulağa daha hoş geliyor tabii ki.

2012 sonbaharında tatil için eşimle New York’a gittik. O sırada da 2000-2001 yılında yanında kaldığım ailemi Troy’da ziyarete gittik. Troy, New York eyaletinin kuzeyinde, başkent Albany yakınlarında bir şehir. Fotoğraf aşkımın başladığı, siyah&beyaz karanlık oda derslerimi aldığım yerler yani. Bunca yıldan sonra ziyaretlerine gittiğim ailem, sadece 2 gece kalacağımızı bildikleri için hemen bizi dışarı çıkarttılar. İlk akıllarına gelen yer de Oakwook Mezarlığı oldu.

Krediler: nural

Oakwook Mezarlığı 1848 yılında kurulmuş, Amerika’nın en büyük kırsal mezarlıklarından biri, hem de Hudson Vadisi manzaralı. Daha çok park tarzında düzenlenmiş, yani rahat yürüme yolları, minik bir gölet, tepeden görebildiğiniz nehir manzarası içeriyor. Hele bir de Ekim ayında giderseniz, işte o zaman o kızılötesi fotoğrafların nasıl çekildiğini anlamamak mümkün değil! Sonbaharda sarı, turuncu ve kırmızının her tonunda ağaç görmek mümkün New York’ta.

Krediler: nural

Mezarlığın içlerine doğru girince karşınıza bir kilise çıkıyor. Bu kilisede aslında düğün törenleri de yapılıyor. İçine girme sansımız olmadı ama etrafında birkaç poz çektim.

Krediler: nural

İşte bu da ailem, yanlarında kaldığımız iki gün boyunca çektiğim fotoğrafları maalesef ki sadece bunlar:

Krediler: nural

Fotoğrafların kalanı için LomoEvime beklerim.

written by nural on 2013-07-14 #places #location #sehir-maceralari #sehirden-kacis #ny-troy-new-york-tatil-sonbahar-turuncu-mezarlik

We’re fizzing with excitement to introduce our latest Kickstarter project: the Lomo’Instant Square. We’re talking about the world’s first analogue camera to produce square-format Instax pictures. It features a 95mm glass lens for super sharp photos, an advanced automatic mode that takes care of exposure, all of Lomography’s signature creative features — and a compact, foldable design. The Lomo’Instant Square has launched on Kickstarter. Come join the fun and back us on Kickstarter now to save up to 35% on the planned retail price, and scoop all sorts of extra treats. Be sure to snatch up the deals before they run out. Be there and be square!

More Interesting Articles