Diana F+: Bir Makine İle Birden Fazlası

2013-03-03 1

Açıkçası Diana F+ ile tanışana kadar orta format fotoğrafçılığına hiç ısınamamıştım. Hatta onu ilk denediğimde bile bu düşüncem değişmemişti. Ta ki geçen haftasonu, onu tekrar elime alıp deneyene kadar. Hem de neredeyse tüm objektifleriyle birlikte!

Krediler: merveengin

Analog fotoğrafçılığa hiçbir şey bilmeden başlamış ve 4 yıldır bırakamamış biri olarak söyleyebilirim ki, denemekten vazgeçmemelisiniz. Bahsettiğim ilk 120 mm filmimde 3 fotoğraf çıktığında pes etmeyeceğime söz vermiştim ve ikinci filmimde 16 fotoğrafın hepsi elimde!

Bu sefer farklı olarak, hep merak ettiğim Diana F+ objektiflerini denemeye karar verdim. Bu kararımdan tam 15 dakika sonra filmim bitmişti bile. Farklı bir şey aramakla pek uğraşmadım açıkçası, sadece her şeyi denemek üzere kendimi makineme bıraktım. Denek olarak da Galata’yı, Özde ’yi ve kendimi kullandım.

Diana+ 55mm Wide Angle & Close Up Lens

Krediler: merveengin

İlk fotoğraf, makinenin kendi üzerinde gelen 75mm lens ile çekildi. Ve onunla objeye 1 metreden fazla yakınlaşamadığınız için, yakın çekimlerde görüntü net olmuyor. Ancak sonraki fotoğrafta Close-Up kullandığım için Özde’yi neredeyse 15 cm yakından çekebildim. Ve diğer fotoğraflarda da 55 mm lensin genişliği hakkında fikriniz olabilir.

Diana+ 20mm Fisheye Lens

Krediler: merveengin

Kadrajımı tek objektifle 180 dereceye çıkaran ve bunu kare formata sığdıran Fisheye Lens’i daha fazla denemediğim için pişman oldum. Bir sonraki deney konusu belli oldu!

Diana+ 38mm Super Wide Lens

Krediler: merveengin

Geniş açı delisi biri olarak favorimin Super Wide Lens olduğunu itiraf etmeliyim! Fotoğrafların hiçbirinde normal objektifle tam bir karşılaştırma çekmemişim. Ancak aynı yerde daha önce 75 mm lens ile çekilen bir fotoğrafımı koydum ilk sıraya. Sonraki fotoğraf ise geniş açılı lens ile çekilen. Aradaki fark muhteşem değil mi?

Denemekten vazgeçmeyin!

written by merveengin on 2013-03-03 #gear #review #diana-f #kullanici-incelemesi #fotograf-makinasi-degisiklikleri #120-filmler #galeri-dukkan #aksesuarlar #kamera-incelemeleri

One Comment

  1. bernamahir
    bernamahir ·

    hala daha butun 120mm filmlerimde 3 fotograf cikiyo. napicam ben =)) nasil duzeltiliyo bu durum bi beceremedim

More Interesting Articles