LomoAmigo: Mehmet Turgut

2012-12-03

Dedesi ve babası gibi fotoğrafçı olan Mehmet Turgut yeni LomoAmigo’muz oldu. La Sardina’sı ile çektiği fotoğrafları ve kendisiyle yaptığımız röportajı merak ediyorsan okumaya devam et.

İsim: Mehmet Turgut
Ülke: Türkiye
Meslek: Fotoğrafçı

Bize hakkında ne söyleyebilirsin?
Fotoğrafçıyım.

Analog fotoğrafla aran nasıl?
Hayatımın yaklaşık 9 senesi film yıkayarak ve karanlık odalarda baskı yaparak geçti. O yıllarda çok keyif verdiğini söyleyemeyeceğim şuan ise bir antikacıya gidip eski bir resim almak kadar keyif verici.

Dijitalden sonra La Sardina ile oynamak nasıl geldi?
Çocukluk günlerimi rüyamda görmek gibi.

Başka analog eşya kullanıyor musun (Not defteri, Plak vs)?
Bir karanlık odam, agrandisörlerim, pikabım ve plaklarım var. Bir de artık lomo makinelerim.

Lomography’yi iki kelime ile tanımlasan?
Babam birkaç sene önce Almanya’da bir fotoğraf fuarından döndüğünde; “Renkli renkli ve fotoğrafta deformasyon yapan makineler çıkmış.” Demişti. Aklıma ilk bu geliyor.

La Sardina ile çektiğin ve en çok beğendiğin fotoğrafı hangisi?

Deniz Akkaya’nın kızı Ayşe ağlarken onu sakinleştirmeye çalışırken ki fotoğraf ve bir de tabi ki kedi fotoğraflarım.

Yeni projelerin var mı?
Aralık ayında editörü Yekta Kopan’ın olduğu 30 isimli kitabım çıkıyor ve 2013 yılında bir fotoğraf atölyesi düşünüyorum.

Şu anda en çok nerede ne yapıyor olmak isterdin?
Her zaman olmak istediğim yerdeyim.

Lomography’nin sardalya kutusundan ilham alan ve göz alıcı tasarımları ile çok beğenilen geniş açılı fotoğraf makinesin La Srdina modellerini incelemek için buraya

written by erayalan on 2012-12-03 #people #lomography #lomoamigo #fotograf #mehmet-turgut

We’re fizzing with excitement to introduce our latest Kickstarter project: the Lomo’Instant Square. We’re talking about the world’s first analogue camera to produce square-format Instax pictures. It features a 95mm glass lens for super sharp photos, an advanced automatic mode that takes care of exposure, all of Lomography’s signature creative features — and a compact, foldable design. The Lomo’Instant Square has launched on Kickstarter. Come join the fun and back us on Kickstarter now to save up to 35% on the planned retail price, and scoop all sorts of extra treats. Be sure to snatch up the deals before they run out. Be there and be square!

More Interesting Articles