La Sardina & Fritz The Blitz / Copernicus - Yeni Bebeğim

2012-11-22

La Sardina Copernicus’u kutusundan çıkardığımda bu kadar güzel bir makineyi ellerimde tuttuğum için inanılmaz heyecanlandım. Nasıl fotoğraflar çektiğini diğer lomograflardan az buçuk bilsem de gerçekten neler yapabileceğini onunla çekim yapmadan anlamak mümkün değilmiş. Şimdi, onunla 15den fazla film eskitmişken bile limitlerini tam olarak bilemiyorum. La Sardina sürprizlerle dolu.

La Sardina'lar tasarımlarıyla olsun çektikleri fotoğrafların kalitesiyle olsun daima beni çekmişlerdir. Ne zamandan beri istediğim La Sardina’nın Copernicus tasarımı çıkınca o makineyi almam gerektiğini biliyordum. Uzun zamandır hesabımda piggy puanlar biriktirdiğim için normal fiyatından çok daha düşük bir rakam ödeyerek Sardina’mı sipariş ettim.

Krediler: ruyatuna

Elime ulaştığı anda sevinçten havalara uçtum. Üstünde Copernicus’un güneş merkezli teorilerini açıklayan harita şekilleri resimlerde göründüğünden daha güzeldi. Hemen ilk filmimi taktım ve çekim yapmak için dışarı çıktım. La Sardina, şu ana kadar çekim yaptığım en hızlı ve kolay makina. Filmi takmak, sarmak, çıkartmak hiç bir makinede olmadığı kadar hızlı. Bu yüzden art arda çekim yapmak çok daha kolay oluyor. La Sardina bana göre anı yakalamak için yaratılmış. Arkadaşlarımın suratlarına dayadığım Sardina’mla dünya güzeli spontane kareler yakalıyorum, makinemi mx’e alarak çoklu pozlamalar yapabiliyorum.

Krediler: ruyatuna

Bu kadar hızlı diye üstün bir makine gibi işleyemez de sanmayın. La Sardina’nın fotoğraf kalitesi benzerleriyle karşılaştırılamaz bile. İçindeki filmlere göre çok başka tarzlar yaratabiliyorsunuz. Özellikle biraz yüksek asa’lar kullanarak hafif karanlık ve pislikli romantik kareler yaratmayı çok seviyorum. Filmi takmadan içine yerleştirdiğim maskelerle fotoğrafların üstünde şekiller çıkartmak da son derece zevkli.

Krediler: ruyatuna

Ayrıca bu muhteşem makinenin yanında yaratıcılığımı daha da kullanabileceğim Fritz The Blitz flaş da geldi. Şu ana kadar kullandığım en mükemmel flaş. Uzaklık ayarlama seçeneğinin olması ve üstüne takılabilecek renkli filtreler Fritz The Blitz’i bu kadar sevmemi sağlayan sebeplerden birkaçı. En yakına aldığım flaşın üstüne beyaz filtre takıp kendimi çekebiliyorum ve bu flaş başka bir uzaklık yarıyla manzara da çekiyor. Önümde böyle bir seçeneğin olması çok güzeldi

Krediler: ruyatuna

Fritz The Blitz flaşla en sevdiğim şeylerden biri olan ışıkla boyama yapmak ayrı keyifli. Seçtiğim filtrelerden biriyle flaşı patlattıktan sonra ışık kaynağının çevresinde La Sardina’mı bir tur döndürmek yeterli. Tek yapmam gereken makinamı b moduna almak.

Krediler: ruyatuna

written by ruyatuna on 2012-11-22 #gear #review #analogue #camera #flash #sardina #lasardina #fritztheblitz

More Interesting Articles