Şarap Tadım 2012

2012-07-18

Son birkaç yıldır Haziran ayı gelse diye heyecanla bekliyorum, çünkü Haziran’da Bozcaada’da yaz sezonu Şarap Tadım Festivali’yle başlıyor! Ben de tabii ki bunu kaçırmıyorum!

Son 8 yıldır, her yıl Haziran ayında Bozcaada’da Şarap Tadım Şenlikleri yapılıyor. Şenlikler de adanın yerel şarap firmaları fabrikalarının önünde şarap tadımı yaptırıyorlar. Tabii ki her tadımda, ikramlar, canlı müzik ve ada halkının dışında, bizim gibi Bozcaada’yı cennet sayıp farklı yerlerden oraya gidenler oluyor.

Bu yıl da, 21 – 24 Haziran tarihlerinde yapıldı şenlikler.

İlk akşam adanın en yeni şarap firmalarından Gülor’un tadımına gittik. Tadım odanın ortasındaki Gülor bağlarındaydı, biz de değişiklik olsun diye arabayı bırakıp yürüyerek gitmeye karar verdik. Yolda giderken yaşlı bir teyze bizi durdurup, “Acaba çok uzakta mı, yürüyebilir miyiz?” deyince, onunla birlikte gitmeye karar verdik. Perihan Teyze’nin adada evi varmış, oğulları fırsat buldukça geliyormuş ama bu sefer tek başınaymış, Gülor’un şaraplarını merak ettiği için geçen yılki şarap kadehini de eline alıp yürüyerek gitmeye karar vermiş. Tadıma onunla yürüdükten sonra bir süre ayrılıp Gülor şarapları denedik.

Gülor Tadımı

2. gün Perihan Teyze, bir önceki akşam ona arkadaşlık ettiğimiz için bizi önce yemeğe götürdü, sonrasında ise onunla birlikte Talay Tadım’ına geçtik. Talay merkezdeki fabrikasının önünde canlı müzikle bir aktivite yaptı. Bir trio farklı tarzda canlı parçalar çaldı. Ortam oldukça da kalabalıktı. Ama bir yerden sonra adadaki herkes tanıdık gelmeye başladı tabiki :)

Talay Tadımı

3. gece sıra Çamlıbağ’daydı. Çamlıbağ’da adanın eski şarap firmalarından. Yerleri yine merkezde. Onlarda da canlı müzik vardı tabii ki, ama onlar bir gitarı tercih etmişti.

Çamlıbağ Tadımı

Bence en iyi şarapları üreten Corvus, “profesyonel” yani halka kapalı tadım yaptırdı, yani tabii ki giremedik! Sonra akşamki Ataol tadımı yerine ise romantik yemek ağır bastı :)

Seneye heyecanla beklediğimiz bir firma daha var ama, Amedeus, adanın en yeni şarap firması ve biz oradayken tadım yapmadı, dedikodulara göre takip eden hafta, Küba ezgileri eşliğinde bir tadım organize etti, yani onu da kaçırdık, seneye kısmetse…

written by nural on 2012-07-18 #places #location #select-type-of-location #yeme-icme #sarap-tadim #bozcaada-tatil-yaz-sarap-ada-canakkale

More Interesting Articles