Fotoğrafçı Artemis Günebakanlı ve Fisheye Baby 110'u

2012-07-05

Fotoğrafçı, blogger, radyo programcısı Artemis Günebakanlı Fiseye Baby 110 ile çekimdeydi. Onunla birlikte çektiği fotoğraflara bakıp kısa bir röportaj yaptık. Neler konuştuğuuzu ve fotoğraflarını merak ediyorsan okumaya devam et!

İsim: Artemis Günebakanlı
Ülke: Türkiye
Meslek: Fotoğrafçı, blogger, radyo programcısı
Sitesi: www.artemisgunebakanli.com ve www.manyetikbant.me

Bize hakkında ne söyleyebilirsin?
27 yaşına basmak üzere olan, hayatını heyecan duyduğu şeyleri yaparak sürdürmeye çalışan, kafası ve hayatı biraz karışık biriyim. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdim. Üniversitede başladığım fotoğraf çalışmalarım giderek hayatımın merkezine oturdu. Bu arada oyalanmak için müzik ağırlıklı yazılar yazdığım blogum da bir nevi iş haline geldi. Harçlık çıkarmak için çeviri yapmaya başlamıştım, bir gün baktım ki Philip K. Dick romanı çeviriyorum. Eskiden geceleri radyo dinleyerek uyurdum, şimdi Açık Radyo’da program yapıyorum. Tablet dergisi feat. için müzik yazıları yazıp röportajlar yapıyorum. Hayatım müzik, konser, fotoğraf, yazı, radyo kelimeleri etrafında dönüyor.

Daha Önce Analog fotoğraf makinesi kullandın mı?
Küçükken özellikle tatil fotoğrafları için kullandığımız otomatik fotoğraf makinelerinden bu yana zulamda hep analog fotoğraf makineleri bulunmuştur.

Onun en çok nesini seviyorsun?
Analog makinelerle çekim yaparken fotoğraf ve fotoğraf karesine etki eden değişkenler üzerine daha çok düşünüyorum. Çektiğin fotoğrafı anında görememek, film banyosunu beklemek her şeyin anında olup bittiği şu hayatta bayağı iyi geliyor bana. Sakinlik veriyor.

Başka analog eşya kullanıyor musun?
Artık nadiren dinlesem de odam hala kaset dolu. Akıllı telefonuma bağımlıyım ama ajanda ve defterlerimden asla vazgeçemiyorum. Bazı şeyler telefona değil, kağıda yazılmayı hak ediyor çünkü.

Daha önce 110 fotoğraf çektin mi?
Hayır çekmedim.

Fisheye 110 Baby’i iki kelime ile tanımlasan?
Pratik ve sevimli.

En çok neyi çekmekten hoşlanıyorsun?
Bir hikayesi, kurgusu olan seriler çekmeyi seviyorum. Bunun dışında her gün sokaktan, evden detaylara yoğunlaşmak zihnime iyi geliyor. İnsanlarla çalışmak zor öğrendiğim ama çok zevk aldığım bir şey.

Şu anda en çok nerede ne yapıyor olmak nerenin fotoğrafını çekmek isterdin?
Bu ara aklım onlarla meşgul olduğundan herhalde, müzik festivallerinde olmak diyeceğim. Sahne önünde fotoğraf çekerken adrenalinden sarhoş oluyorum. Festivalleri bir kenara bırakırsak, tropik bir yerde olmak isterim. Hayatla ilgili kaygıların uzun süre yaşayamayacağı kadar tropik bir yerdeki insanları fotoğraflamak iyi olurdu.

Hayalinde fotoğrafını çekmek istediğin biri var mı?
Bu soruya verdiğim yanıt yıllardır değişmiyor; Nick Cave ve Ferhan Şensoy.

written by erayalan on 2012-07-05 #people #lomoamigo #artemis-gunebakanli #lomoamigo-turkiye #manyetikbant

More Interesting Articles