Maurizio Galimberti ve Polaroid Mozaikleri

1

İtalyan fotoğrafçı Maurizio Galimberti kendine özgün olan Polaroid Mozaikleri tekniği ile tanınır, bu sayede gerçekliği yeniden tanımlayarak kendi dinamizmini ifade etme yolunu bulmuştur.

1956 yılında İtalya, Como’da dünyaya gelen Maurizio Galimberti uluslararası şöhretini “instant(şipşak) artist” fotoğrafçı ve Dada Polaroid Hareketinin yaratıcısı olmasına borçludur. Kendi geliştirdiği bu tekniğini, araştırmalarının boyutunu artırarak ve fotoğrafta ritim ve hareketi keşfetme arzusu ile geliştirmeye devam etmektedir.

Fotoğrafçılığa ilk adımını sahip olduğu Widelux panaromik makine ile başlayan Maurizio Galimberti, daha sonra Polaroid’i keşfetmiştir. 1983 yılında Polaroid’e olan tutkulu-takıntılı merakı başlamıştır. Doksanlı yılların başlarından itibaren adı, fotoğrafta kullandığı; anında-şipşak film ile birlikte fütürizm ve kübizm akımlarından esinlendiği yaratıcısı olduğu Polaroid Mozaikleri tekniği ile anılmaya başlanmıştır.

Hong Kong, Venice, New York, Las Vegas and Paris.

Portre ve manzara fotoğraflarında alışık olmadık sunumlarının başarısı ve popülerliği sayesinde Maurizio Galimberti, Venedik Film Festivalinde birçok çekime portre fotoğrafçısı olarak katılmıştır. Özellikle 2003 yılında, Johnny Depp’in çekimlerini yaptığı portresi, aynı yılın Eylül ayında İngiliz Times dergisine kapak olmuştur.

Lady GaGa, The Black Swan, George Clooney, Elle Fanning, Javier Bardem, Johnny Depp, Monica Bellucci, Sting, Kate Winslet, Catherine Zeta-Jones and Robert De Niro.

Maurizio Galimberti’nin önceki çalışmalarını, sergilerini, polaroid mozaikleri çalışmarını, yeni dönemdeki sergilerini ve kendisi hakkındaki bilgileri güncel olarak aşağıdaki kendi resmi sitesinden takip edebilirsiniz.

Source: http://www.mauriziogalimberti.it/

written by lulomo on 2012-04-07 #news #dada-polaroid-hareketi-analog-grafik-tasarim-vintage-photography
translated by gracien

One Comment

  1. lulomo
    lulomo ·

    Thanks for the translation @gracien!^.^

More Interesting Articles