2'si 1 arada! Eğlenceyi Çifte Katlayın!

Bazen biz mutlu Lomographerlar, istemeden işte bu "sürpriz"lere imza atıyoruz. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

“Ama ben tüm o kareleri tek bir karede çekmek istememiştim…”

Bu; her kameralarımdan birini, özellikle de TLR’larımdan birini kullandığımda kendime söylediğim şey. Fotoğraf çekerken çekmekte olduğum kareyle zaten çekim yapıp yapmadığım konusunda tahminimce kısa süreli hafızam var. Ve filmi banyoya verdiğimde, tarandığında ve evime ulaştığında, filmimde beklenmeyen çoklu pozlamalar karşısında şaşırıyorum.

Ama tabii ki de 10 Altın Kural say’da, Kural #8 ve #9’un da dediği gibi: “Ne daha önceden ne çektiğini bilmene gerek var… Ne de sonradan.”

Burada bazı yıllardır birikmiş “beklenmeyen üst üste çekilmiş pozlar” var.

Bu fotoğraflara bakınca, istemeden de olsa üst üste pozlama yapmış olduğuma hiç pişman olmuyorum! Aslında, bayılıyorum! Hatta bu kesinlikle analog fotoğrafçılığın kıymetini daha da bilmeme neden oluyor. Birden fazla pozlanmış fotoğrafların verdiği sonuç, fotoğrafı bambaşka bir boyuta taşıyor. Solgun gölgelerden ışık topluluğuna, bu iki farklı görselin bir arada ne kadar güzel olduğunu görünce kesinlikle aklınız başınızdan gidecek.

Peki sizden n’aber? Hiç böyle harika çıkmış, beklenmeyen çift pozlamalarınız var mı?

written by astilla on 2012-03-29 #lifestyle #analog #lomography #cift-pozlama #analog-yasam #kural-8 #kural-9 #coklu-pozlama
translated by butterwithbutter

More Interesting Articles