İlk Görüşte Lomo Aşkı : Ben ve İlk Fotoğraf Makinem

İlk fotoğraf makinem – diğer bir deyişle Lomo’m – en büyük tutkularımdan biriydi. Hayatımı ve hayata bakış şeklimi değiştirdi. Peki, o ne miydi? Okumaya devam edin!

23 Mayıs 2008’de ilk Lomo fotoğraf makinemi aldım, pek sevgili Holga 120FN’mi. Tam olarak aldığım tarihi hatırlıyorum çünkü o benim doğum günü hediyemdi, ve benim için her doğum günüm bir fotoğrafı yıldönümü oldu. Bu fotoğraf makinesi o kadar şey ifade ediyor ki benim için, çünkü o benim çok uzun zamandır isteyip ilk defa elde ettiğim tek fotoğraf makinemdi. Ondan öncesinde fotoğrafçılığa dair hiç bir şey bilmiyordum, fakat Holga o kadar basit ve mekanikti ki elime alır almaz fotoğrafçılığın temellerini hızlıca öğrenmiştim. İlk çekimlerim de pek başarılı değildi, fakat bütün o başarısız çekimler bana doğru çekme yöntemini kendi kendime öğretti.

İlk filminden fotoğraflar.

Doğum günümden sonraki hafta fotoğraf makinemi dağlara yaptığım bir gezide yanımda götürdüm. Zaten oldukça heyecanlıydım, o uzun yolculuk boyunca onu nasıl kullanmam gerektiğini öğreneceğimi düşünmüştüm. Eve döndüğümde mahallede tanıştığım bir çift elimdeki fotoğraf makinesini gördü ve şaşırdı. Ayrıca ellerinde kullanabileceğim çok eski filmler olduğunu söyledi. Verdikleri filmlere baktığımda Kodak Plus-X olduğunu gördüm ve 1980’lerden kalmaydılar. O filmlerle çekim yaptıktan sonra anladım ki artık ben de bir Lomografici’ydim ve bu andan sonra dönüş yoktu. Şimdi dönüp de o günlere bakınca anlıyorum ki ilk Lomo fotoğraf makinem olan Holga’ma o an aşık olmuştum.

written by nation_of_pomation on 2012-03-28 #lifestyle #holga-lolo-ask-ilk-fotograf-makinesi-lomografi-istenen-yazi
translated by civcivli

More Interesting Articles