Quentin Tarantino 35mm Filme Aşık!

Tarantino’nun röportajlarından birinde “Dijital bana göre değil. Dijitalle çekilen ya da dijitalle yansıtılan herhangi bir şeyin daha iyi olduğunu düşünmüyorum.” diyor. Dijital çağda yaşıyor olsak bile analoğun neden film çekmenin en iyi yolu olduğunu açıklıyor. Hollywood’un bu ünlü yönetmeni yazıda bulabileceğiniz videoda 35mm filmin neden romantik olduğunu ve hislerinin onunla birlikte evrilişini anlatıyor.

Hollywood’un büyük isimlerinden biri olan Quentin Tarantino hep eski tip sinema yöntemlerini seven bir yönetmendi. Gazetecilere gerçek bir sinema meraklısı olduğunu ve klasik filmlerin hep onun stilini etkilediğini söyledi. Öyle ki medyada sıkça kullanılan (“Tarantinoesque”) kelimesi bile onun stilinin ne kadar etkili olduğunun bir yansımasıdır. En iyi 10 filmi 40lar ve 70lerde yapılmış olduğu için dijital ürünlerle kıyaslanınca epey sönük kalıyorlar. Aslında ilham aldığı yönetmenler ise Sergio Leone, Brian De Palma, John Woo, Jean-Luc Godard, Martin Scorsese ve Sergio Corbucci.

Quentin Tarantino’nun Dijital ve Film üzerine yorumları YouTube

Dijital film teknolojilerinden ne kadar haz etmediğinden de bu videoda bahsediyor:

“Filmlerin büyüsü 35mm film ile bağlantılı, çünkü filme çekince bir hareketi çekmiyorsunuz; bir hareketin sabit bir sürü parçasının fotoğraflarını çekiyorsunuz. Filmde aslında hiç bir hareket yok. Fotoğraflar saniyede 24 kare hızla bir ampul ışığının yansımasıyla görünüyor ve size bir hareket hissi veriyor. Bir illüzyonu izliyorsunuz ve o illüzyon filmlerin büyüsünü oluşturuyor.”

Tarantino’nun en beğenilen filmleri.

Tarantino kameranın arkasındayken gelecek kesinlikle analog olacak gibi duruyor.

Kaynaklar: wikipedia, mymovies, imdb and quentintarantino.it.

written by yopanic on 2012-03-25 #news #videos #quentin-tarantino-35mm-film-director-yonetmen-kill-oldur-roman-ucuz-tanrisal-godard-kill-bill-pulp-fiction-hollywood
translated by civcivli

More Interesting Articles