My Glorious Week With the LC-Wide

San Francisco Lomografi Galeri Dükkanındaki Nicolas Escalada Lomo mirasımız olan LC-A’nın yeni versiyonu olan 17mm lensli canavar LC-Wide’a olan aşkını anlatıyor.

Bir fotoğraf makinesi için hiç bu kadar heyecanlanmamıştım fakat LC-Wide için hissettiklerim bambaşka. Makine yeni çıktığı zaman her gün siteleri dolaşıyor yeni bir inceleme var mı diye araştırıyor, insanların onunla çektiği fotoğraflara bakıyordum. Aylar sonra bu harika 35mmlik canavarı ellerime alabildim.

LC-Wide piyasaya sürüldüğünde Japonya’da yaşıyordum. Her ne kadar sonraki gün okulum olsa da Tokyo Galeri Dükkanındaki açılış partisine gitmeyi çaresiz bir şekilde istiyordum. Maalesef bir kaç saat uzaklıkta olan Osaka’da oturuyordum. Fakat yine de evde kendi açılış heyecanımı yaşıyordum çünkü çok şahane bir şeyin piyasaya sürüldüğünü biliyordum.

Laptopasın karşısına oturdum ve sürekli sayfayı yenile tuşuna basıp durdum. İnternet sayfasındaki geri sayım bittene kadar yaptım bunu. Sitedeki ipuçları beni öyle heyecanlandırmıştı ki… Sonra birden geri sayım sıfırı buldu ve son defa yenile tuşuna bastım… Bütün sayfa LC-Wide’ın muhteşem fotoğraflarıyla donatılmıştı. Sadece adı ve görünüşü bile beni benden almıştı. İnsanların 6 aydır boşuna bunu konuşmadığını anlamıştım.

Nihayet Ocak 2012 oldu ve LC-Wide ile çekim yapabiliyorum. Sadece bu makineyi cebimde taşımak bile yüzümü güldürmeye yetiyor. Alıp eve getirdiğim andan beri içine filmi yerleştirip deklanşöre her basışımda sadece mutlu oluyorum. Bu makineyi internet sitesinde gördüğüm andan beri ona aşığım.

LC-Wide’ın en sevdiğim yanı hızlı netleme yapması. Lomography’nin 10 Altın kuralına sıkı sıkıya sadığım. Bu makineyle çekmeden önce düşünmek zorunda değilim. Daha ne çekeceğimden emin bile değilken ellerim hemen netleme çubuğuna gidiyor. Sadece iki ayarı olduğu için içim oldukça rahat. Hiç çaba harcamadan istediğim fotoğrafı elde ediyorum.

17mm lensin en güzel yanı artık vizöre hiç bakmak zorunda olmamam. O kadar geniş ki bir fotoğrafa her şeyi dahil edebiliyorsunuz. Ne çekmek istediğimi bilmesem bile o bana yardım ediyor. Sonradan sonuçlara bakınca işini gerçekten iyi yaptığını görebiliyorsunuz. Bel hizasından çekmek ise çok iyi hissettiriyor!

Eva_eva ile tamamen aynı fikirdeyim. LC-A onun en iyi arkadaşıymış ama LC-Wide onun en sadık aşkıymış. LomoLab’dan gelen sonuçları beklerken hep çok heyecanlıyım. Sonuçları alınca ise ağzım hep kulaklarımda oluyor. Son zamanlarda kullanmayı en sevdiğim makine bu!

LC-Wide ile yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki. Hala kare ve karı format çekme şansım olmadı ama bu ihtimalleri içinde barındırması bile muhteşem. lomograficiler için bu makinenin ne kadar harika bir çözüm olduğunu anlata anlata bitiremem. Ama içtenlikle söyleyebilirim ki; sonsuza kadar sürecek şahane fotoğraflar elde etmek için LC-Wide harika bir seçim.

nicolasesc tarafından yazıldı.

Gelin ve LC-Wide’ın büyüsünü kendiniz deneyimleyin!

Lomography Gallery Store San Francisco
309 Sutter St.
San Francisco, CA 94108
T: (415) 248.0096
F: (415) 248.0084
store.sanfrancisco@lomography.com

2012-03-23 #gear #review #lc-a #17mm #tam #lc #lc-wide #kare #genis-aci #yari-format #aci #a
translated by civcivli

More Interesting Articles