Trees

Vredeborch Felica

Vredeborch Felica, 1950’lerde tasarlanmış olan çok güzel orta format kompakt bir fotoğraf makinası. O çok şık görünüyor ve Diana gibi diğer klasik fotoğraf makinelerinin tasarımı andırıyor.

Fotoğraf buradan

Analog fotoğrafa başladığım günlerde, orta format bir makina istiyordum. Çok pahalı olmamalıydı, çünkü ben ilk önce onu denemek istiyordum. Sonra, bir garaj satışında, gri ve hafif bir makina buldum. Şekli biraz Diana+ ’ınkine benziyordu. Bir miktar hasarlı görünüyordu ama hala çok sevimliydi. Daha sonra, tüm işaretlerinin eksik olduğunu fark ettim.

Benimkine çok benzer bir tane bulana kadar internette dolaştım. Fotoğraf makinamın üzerine doğru enstantane (1/25, 1/50 et Bulb) ve mesafe değerlerinin olduğu küçük stickerlar yapıştırdım. Diyafram klasik sembollerle ayarlanıyor: bulutlu (f /8) ve güneşli (f/16). Sonra, bir fotoğraf mağazasına gittim ve ilk 120lik filmimi aldım ve bu makinayla fotoğraflar çektim.

Krediler: abcdefuck

Birkaç ay sonra, bitpazarında aynı fotoğraf makinasının siyah ve yenisini buldum, üstelik çantasıyla. O zamandan beri, ben makinanın adının, İngilizce bir yorumda yazdığım gibi, Vredebord Stafette Duo değil Vredeborch Felica olduğunu biliyorum.

Fellica 1950’lerin ortalarında üretilen çok şık bir fotoğraf makinası. Tasarımı bunu kanıtlıyor. Fotoğraflar biraz bulanık ve köşelerde kararma var. Ama ikisi de Holga oder Diana+’da olandan çok daha hafif.

Fotoğrafın en keskin noktası görüntünün merkezi. Ben bu makina ile ‘’siyah beyaz film’’:http://shop.lomography.com/films/120-film/120-black-white-film kullanmayı tercih ediyorum, çünkü bu filmler poz hatalarını en iyi şekilde telafi ediyor ve aynı zamanda iyi bir kombinasyon oluşturuyorlar.

Camerapedia

written by abcdefuck on 2012-03-23 #gear #120 #review #kompakt #rollfilm #vredeborch #felica #s-b #50-yil #ortaformat

More Interesting Articles