Albüm Kapağı: Robert Mapplethorpe ve Patti Smith’in Horses Albümü

Patti Smith – Punk’ın Kraliçesi, 1975 yılında çıkardığı ilk albümü Horses’a bir bakış.

Horses albümü kapağı. Fotoğraf Yale

Horses albümünün kapağını süsleyen sade siyah-beyaz portre P.Smith’in yakın dostu, fotoğrafçı Robert Mapplethorpe tarafından çekilmiştir. P.Smith, R.Mapplethorpe ile 1967 yılında New York’daki ilk gününde, kazara bir başkasını ararken dairesine girmesiyle tanışmıştır. Bundan sonra ikisi yakın arkadaş olurlar ve birlikte paralarının satın alabileceği Chelsea Hotel’in en küçük odasını paylaşırlar. Burada geçirdikleri uykusuz gecelerde kendi sanat çalışmalarına yoğunlaşmışlardır. Mapplethorpe, Patti Smith ile olan işbirliğini şöyle tanımlamıştır: “Sanki uyuşturucu kullanmak gibi, tamamen soyut bir mekandasınız ve bu mükemmel.”

Horses albümünün kaydedildiği dönemde P.Smith New York’un alt tabaka sanatçıları arasında tıpkı Blondie ve The ramones grupları gibi artık oldukça tanınan bir yere sahip olmaya başlamıştı.

Fotoğraf Mapplethorpe in 1975. photo from Sibling Shot

Albüm kapağı Robert Mapplethorpe tarafından sadece sahip olduğu tek kamera Polaroid ile doğal ışık kullanarak kendi dairesinde çekilmiştir. Plak şirketi her ne kadar kapakta kullanacakları resmi değiştirmek istese de P.Smith buna izin vermemiştir. Smith’e göre, Robert Mapplethorpe bu fotoğraf çekiminde sadece bir kural belirlemişti, o da; eğer Patti beyaz bir tişört giyecekse bu kirli olanlardan olmayacaktı. Patti Smith çekimi şöyle hatırlıyor: "En favori siyah kurdelemi ve ceketimi giydim ve Robert 12 fotoğraf çekti, sekizinci fotoğrafı çektiğinde Mapplethorpe bağırdı: “Tamamdır,oldu.” Patti Smith, “Resime baktığımda asla kendimi görmüyorum, bizi görüyorum” diye açıklar.

1970’lerde Mapplethorpe kendisine orta format bir kamera olan Hasselblad edinmiştir ve bununla genellikle arkadaşlarından, sanatçılardan ve sosyete mensuplarından oluşan geniş bir çevreye ait fotoğraflar çekmiştir. 1980’lerde ise daha çok fotoğraflarında kadın-erkek çıplaklığına ve natürmort çiçek fotoğraflarına yoğunlaşmıştır.

Ne yazık ki, Robert Mapplethorpe 42 yaşında iken , 9 Mart 1989 yılında AIDS hastalığından muzdarip olarak hayatını kaybetmiştir.

R.Mapplethorpe tarafından çekilen bazı Patti Smith fotoğrafları:
fotoğraflar Indie Music UK, American Buddha, Georgetown, Like You, Unbazar Belinois

ve burada ise Robert ve Patti’nin birlikte çekilmiş fotoğrafları:

photos from Interview Magazine

Eğer Patti Smith’in çektiği fotoğraflara bakmak isterseniz bu makale ye bakabilirsiniz.

Kaynaklar:
NPR - National Public Radio
Super Seventies
Guardian UK
Wikipedia - Patti Smith
Wikipedia - Robert Mapplethorpe

written by odax on 2012-03-21 #lifestyle #horses #punk #1975 #polaroid #lomography #patti-smith #robert-mapplethorpe #muzik #album #album-kapagi-serisi #analogue-yasam
translated by gracien

More Interesting Articles