Van Gogh // Alive

“Başlangıç muhtemelen her şeyden daha zordur,
ama dayanın, her şey sonunda iyi olacak.”

Bugün Van Gogh’un Antrepo’daki Alive sergisinde yaşadığım şey, tanımadığım bir insanın rüyasında dolaşmak gibiydi.

Bir sergi düşün ki içinde kayboluyorsun: Zayıf ışıklarla aydınlatılmış, karanlık bir koridor seni görsel bir şölene hazırlıyor önce. Sonra müziği duymaya başlıyorsun yavaştan… Ve sonunda Van Gogh’un karmaşık ruh dünyasının bir izdüşümünde buluyorsun kendini.

Karanlığın içinde yürürken her yanında bir görünüp, bir yok olan resimler ve videolar görüyorsun. Çoşkulu bir klasik müzikle senkron halinde hareket ediyor ve anında silinebiliyorlar. Sonra yine devam ediyorlar ama bu sefer her biri farklı.

“Resimde renk, hayatta heyecan gibidir.”

Abdi İbrahim’in 100. yılını kutlamasının şerefine Çerçeve yok, içindesin! sloganıyla İstanbul’a getirdiği Alive / Canlı sergisi tam da adına uygun bir şekilde sunuluyor ziyaretçilere. Karanlık ve büyük bir odanın içinde tüm duvarlar, kirişlere ve zemine projeksiyon yardımı ile yansıtılan görüntülerin içinde Van Gogh’un önemli resimleri, hayatı ile ilgili dönüm noktalarına dair görselleri izleyebiliyorsun.

Serginin fuayesinde Van Gogh’un özel hayatı ve sanat hayatı ile önemli bilgiler edinebileceğin görsel bir tarihçe görmen de mümkün. Hayatının son yıllarında yaşadığı akıl hastalığı ve bunun yaşamına, özellikle de sanatına etkisi burada açıkça anlatılıyor. Maddi ve manevi olarak kendisine her zaman destek veren kardeşi ile yaptığı mektuplaşmalar da Van Gogh hakkında önemli bilgiler edinmene yardım olacak detaylar.

Van Gogh Alive Sergisi 15 Mayıs’a kadar İstanbul Karaköy Antrepo 3′te ziyarete açık olacak.

written by eos1 on 2012-03-06 #news #istanbul #sergi #resim #vangogh #antrepo3

More Interesting Articles