Amerika'dan Ustalar: Alfred Hitchcock

İş gerilimli sahnelere ve psikolojik korkuya geldiğinde, İngiliz film yapımcısı ve prodüktör Alfred Hitchcock dünyanın bildiği ve gördüğü en iyilerden biri konumundadır. Amerika’dan Ustalar’ın bu bölümünde, dahi film yapımcısı ve öncüsü “Gerilimin Ustası”’nı onurlandırmamıza izin verin.

“TV Tropes”dan alınmıştır: http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/AlfredHitchcock.

Sör Alfred Joseph Hitchcock 13 Ağustos 1899’da, İngiltere’nin Londra’sındaki Leynstone kasabasında, bir bakkal ve tavuk yetiştiricisi olan William Hitchcock’un ve Emma Jane Hitchcock’un (evlenmeden önceki soyadıyla Whelan) oğlu olarak dünyaya geldi. Birkaç kötü zamanı da içeren, çok korunaklı ve yalnız bir çocukluk geçirdiğinden bahsedilir. Bu pek de hoş olmayan deneyimler sonradan filmlerinin bazılarında tekrar tekrar görülen temalar olarak yer aldı.

Hitchcock yaratıcı yanını ilk kez, Henley’s isimli bir kablo şirketinde çizer ve reklam tasarımcısı olarak çalışırken ortaya koydu. Şirketin kendi yayını için 1919’daki düzenlemeye kadar sürecek kısa makale sunumları yapmaya başladı. Hitchcock’un fotoğrafla ilgilenmeye ve Londra’da amatör olarak film yapımıyla uğraşmaya başlaması da bu sıralara rastlar. İleride Paramount Pictures’ın Londra ayağı olacak olan bir şirket için başlık – kart tasarımcısı olarak çalıştı. Sadece beş yılda, başlık tasarımcılığından yönetmenliğe uzandı.

Alfred Hitchcock sette. “Movie Retrospect”ten alınmıştır: http://movieretrospect.blogspot.com/2011/12/masters-of-cinema-alfred-hitchcock.html.

İngiliz Sineması’ndaki kariyerine sessiz filmleri ve erken dönem sesli filmleriyle olaylı bir başlangıç yaptıktan sonra, Hitchcock Hollywood’a taşındı ve 1956’da Amerikan vatandaşı oldu. Geliştirdiği gerilime ve psikolojik korkuya eğilimli tarzı, ona “Gerilimin Ustası” namını kazandırdı.

Rebecca başlıklı ilk Amerikan filmi 1940’ta gösterime girdi; David Selznick’in yapımcılığını üstlendiği bir psikolojik kara korku örneği olan film, En İyi Görüntü Dalı’nda Akademi Ödülü’nün sahibi oldu. Daha sonra Hitchcock, 1941’deki Mr. & Mrs. Smith‘ten, 1947’deki bir duruşma salonu draması olan The Paradine Case‘e ve 1943’te çektiği sarsıcı bir kara film olan Shadow of a Doubt‘a (ki bu film Hitchcock’un kendi filmleri içinde en sevdiğidir) birçok türde filmler çekti.

1950’ler, birlikte Dial M for Murder (1954), Rear Window (1954), ve To Catch a Thief (1955) gibi bazı popüler filmleri de çektiği dahi yönetmen Grace Kelly’yle beraber Hitchcock’un kariyerinin tepe noktasına sahne oldu. 1950’lerin sonunda ve 1960’ların başında ise, Hitchcock daha sonradan en iyileri olacak filmlerini çekti: North by Northwest (1959), Psycho (1960), ve The Birds (1963).

Her şeyi yerli yerine oturtmak için Psycho filminin aşağıdaki kültleşmiş banyo sahnesini izleyin:

Bu makaledeki tüm bilgiler PBS.org sitesinden ve Wikipedia'da Alfred Hitchcock. sayfasından alınmıştır.

Amerika’dan Ustalar kendi dallarında ödüllere layık görülmüş bazı iyi sanatçılara yer verir. Daha fazla makaleyi şuradan okuyabilirsiniz: Amerika'dan Ustalar series.

written by plasticpopsicle on 2012-03-01 #videos #lifestyle #psycho #hitchcock #alfred-hitchcock #lomografi #yonetmen #analog-yasam #film-yapimcisi #amerika-dan-ustalar-dizisi

The Lomogon 2.5/32 Art Lens lets you widen your world – yet it isn’t any wide-angle lens. Designed to electrify escapades great and small, it’s your ticket to the definitive Lomography aesthetic. Sweet saturation, high contrast, cutting-edge optical quality, unique bokeh, super-speedy aperture mechanism – the Lomogon is the ultimate Lomo eye on the world. Head over to Kickstarter now to discover everything you need to know about our latest invention, and save up to 40% on its final retail price with our amazing Kickstarter specials!

More Interesting Articles