Helsinki Fotoğraf Bienali 2012

Helsinki’de geçirdiğim bu son yılımdan sonra, burada olan tüm yeni sanat olayları ve sergilere karşı büyük bir heyecan besliyorum. İşte duyduğum bu büyük keyif ve hazla sizleri gerçekleşecek şu olaydan haberdar etmek isterim: 2 Mart’ta başlayacak olan 2012 Helsinki Fotoğraf Bienali Nisan sonuna kadar devam edecek.

“HPB12’nin teması şehircilik ve şehir olacak. Bienal, bu kavramların ışığında, sanatın şehirle nasıl buluştuğunu, şehrin sanatı nasıl ağırladığını ve şehirciliğin sanatı nereye koyduğunu keşfedecek. Festival, fotoğraf ve hareketli görsel çalışmaların eşliğinde, şehrin kalbini ve sınırlarını, onun çelişkili noktalarını ve dingin yerlerini yoklayacak.”

Bu fotoğraf J. Street Project film © Susan Hiller. Courtesy Timothy Taylor Sergi Salonu, Londra’dan alınmıştır.

“Şehir ve şehircilik akışkan ve çok-suretli kavramlar: Helsinki’de yaşayan insanlar şehirlerine, Londralıların ve Tokyoluların kendi şehirlerine baktıklarından daha farklı bir gözle bakıyorlar. Ve tüm şehirler, kendi sakinlerinin, toplum üzerine kurulmuş ve sezgisel olarak yapılandırılmış bir çevreye kendilerini kapatıkları düşüncesini paylaşıyor. Dünyada her kesimden birçok sakini barındıran sayısız başka şehir mevcut ve HPB12, Finlandiya’daki şehir sanatını, bu diğer yerlerde de olduğu gibi, tanıtıyor.”

Bienal, Helsinli Şehir Müzesi’nin birçok farklı yapısında yer alan farklı sergilerden, Espoo Kültür Merkezi Sergi Salonu’na, Forsblom Sergi Salonu’na, AARNI Sergi Salonu’na, Huuto Sergi Salonu’na, Virka Sergi Salonu’na, Fin Fotoğraf Müzesi’ne, Hippolyte Fotoğraf Salonu’na ve şehrin içindeki diğer sergi salonlarına; video projeksiyon, sokak sanatı atölyeleri ve gösterimlerinden, Helsinki’deki Merkez Tren İstasyonunda yapılacak otoportre atölyelerine, moda ve portre fotoğrafçılığı derslerine, pinhole fotoğraf atölyelerine ve daha fazlasına uzanan zengin bir programa sahip.

Bir şekilde yolunuz Helsinki’ye ya da yakınlarında bir yere düşerse, siz de gidin ve sergiye katılın. Orada görüşürüz!

Görsel malzemelerin kaynağı/daha fazla bilgi için: HPB ve helsinginkaupunginmuseo.

written by erikagrendel on 2012-02-21 #news #helsinki #bienal #2012 #lomografi #fotograf #sergi-salonu #sergiler #muze #helsinki-sehir-muzesi #kentsel #finlandiya
translated by ilhanzerzan

More Interesting Articles