LomoAmigo Jerome Tanon ve Onun Siyah Beyaz SuperSampler Fotoğrafları

Jerome Tanon 25 yaşında Onboard Dergisi için çalışan Fransız bir serbest fotoğrafçı. Çektiği siyah beyaz fotoğraflara bir gözatın.

Seni tanıyabilir miyiz, nerelisin?
Merhaba ben Jérôme Tanon 25 yaşındayım ve Fransa’nın Annecy şehrinde yaşıyorum.

Fotoğraf çekmeye ne zaman başladın? Ne zaman profesyonel oldun?
Fotoğrafçılığa 18 yaşında Alplere gelince başladım, her gün kayıyordum ve arkadaşlarımı kar parkında çekiyordum. Fotoğrafçılık konusunda herhangi bir eğitimim yok. Sezonlar geçtikçe iş ciddileşmeye başladı ve fotoğrafçılığa olan tutkumu keşfettim, sonrasında bu işe dönüşmeye başladı. İlk fotoğraflarım Fransız dergilerinde 2007/2008 yıllarında yayınlandı. Sonrası hızlı gelişti. Son bir yıldır da para kazandığım tek etkinliğim bu.

En çok çektiğini düşündüğün kayakçılar var mı?
Kayma konusunda kendini geliştiren eski arkadaşlarımı hala ben çekiyorum; Victor Daviet, Ben TJ, Victor Delerue, Gerome Matthieu, Valérian Ducourtil ve dahası… Tabi bir de yeni arkadaşlarım var Danny Larsen, Marco Feichtner, Tyler Chorlton, Fredi K, Jules Reymond, Matthieu Schaer, Teo Kontinen, Juuso Laivisto, Janne Lipsanen, Nils Arvidsson…

Snowboard haricinde neler çekiyorsun?
Başka leyler için vaktim yok, sezon kapandığında biraz sokak fotoğrafçılığı yapıyorum onun haricinde pek bir şey yok gibi..

Genelde film kullanıyorsun, neden?
Tabi ki dijitalle başladım ve filmin güzelliğini iki yıl önce keşfettim. Fotoğrafçılık algımı değiştirdi ve ona hemen aşık oldum. Birçok nedenden ötürü film kullanıyorum; siyah & beyaz fotoğraflardaki greni çok seviyorum, minyonlarca eski fotoğraf makinesi var, garip renklerde bir ürü çeşit film var, rassallık, deklanşöre basmadan önce düşünmek zorunda olmak ve içinde barındırdığı yaratıcılık.

Eşsiz bir tarzın var. Onun arkasında bir felsefe var mı yoksa doğal bir şekilde mi oluştu?
Bunu bilmiyordum! Ah ah! Bir felsefem yok, sonsuza kadar sürecek öğrenme sürecimde farklı teknikleri denemeye çalışıyorum. Zihnimi özgür bırakmaya ve snowboard fotoğrafçılığı ile ilgili tüm kuralları unutmaya çalışıyorum, ancak bu çok zor. Film ile gelen “gerçekliği” de çok seviyorum, örneğin fotoğrafları kırpmayı hiç sevmem ve asla yapmam. Tam bir kaçığım. Şunu söylemeliyim ki, kişisel çalışmalarım haricinde ideal foto- muhabirliğimde hislere, duygulara ve sahneye olabildiğince yaklaşmak var, fakat bu bir rüya! Hiçbir zaman ulaşamayacağın, ulaşılması imkansız bir limit.

Açık mikrofon?
Öncelikle beni dürüstçe destekleyen; aile ve arkadaşlarıma, snowboardcılara, filmcilere, video yapımcılarına ve dergilere, teşekkür ederim.

Jerome Tanon hakkında daha fazla bilgiye kişisel web sitesinden ulaşabilirsiniz jerometanon.com.

SuperSampler çok lensli fotoğraf makinalarının kraliçesi artık “parlak mavi”: http://shop.lomography.com/supersampler-rubberized-blue! Peş peşe 4 panoramik fotoğrafı bir 35mm kareye çekiyor! Tüm SuperSampler çeşitlerine Online Dükkan'dan ulaşabilirsin!

written by basterda on 2012-02-07 #people #supersampler #lomoamigo #tanon #jerome #siyah-beyaz
translated by erayalan

More Interesting Articles