Bayat Filmlerle Fotoğraf Çekmenin Sihrini Keşfetmek

Analog yolculuğuna çıktığımdan beri, arkadaşlarıma bundan bahsetmeye başladım ve arkadaşlarım ( ve bazen ebeveynleri) bana yıllardır onlarda kalmış film rulolarını verdiler. Bu da fotoğrafladığım an ve benim aramda sihirli bir ilişki başlattı.

Krediler: begutierrez

İlk bayat filmlerimi, bir arkadaşımın babasından aldım. Haziran 2006’da tarihi geçmiş bir kaç rulo Kodak TMax 100 verdi. Buzdolabında muhafaza edilmişlerdi. O sıralarda, sadece bayat filmle çekim yapanların deneyimlerini okudum, ama kendim deneme fırsatını hiç bulamadım. Bu rulolar ile sadece portre çekmeye karar verdiğim zaman, onları özel bir proje için kullanacağımı biliyordum. Arkadaşlarımın ve ailemin portreleri. Bu projem hala sürüyor. Filmler iyi durumda, sadece keskinliklerini biraz kaybetmişler ama böyle sevdim. Portreleri sonsuz yapan bir yumuşaklık var. İşte suana kadar en sevdiklerimden bir seçim;

Expired Love serisinden

Sonra başka bir arkadaşımdan film aldım. California’da onu ziyaret ediyordum ve fotoğraf çektiğimi görünce bana dolabından bi kaç rulo Kodak Gold 200 çıkardı. 07/2006 de tarihi geçmiş filmlerdi. Bazılarını o seyahatim boyunca kullandım, güzel mavi bir ton sağladılar. Az ışıkta o kadar iyi değillerdi, ama şekiller yine de çok büyülüydü. Üstteki fotoğraf bu rulolardan biriyle çekildi. O günün ve harika günbatımının ruh halini gerçekten iyi yakaldı.

Kodak Gold 200, 07/06’de biten rulo ile çekildi

Sonra bir film değiş tokuşundan 1994 ve 1995’te tarihi geçmiş 3 rulo Kodak Ektachrome 100HC aldım. Kodak Ektachrome 100HC filmlerin iki tanesini California’da Kasım 2011’de kullandım. “LC-A+” ile kullandığım ilk rulolardı :http://shop.lomography.com/cameras/lc-a-cameras/lomo-lc-a-cameras… AMA banyo yaptırdığım yerden “cross processed” yapmalarını isteme hatasını yaptım. Banyo işleminden sonra, fotoğrafların taranacak kadar iyi olmadığını düşündüler! Bu yüzden bana sadece yıkanmış filmi verdiler. İyice denemeden asla pes etmeyeceğim için, arkadaşlarımdan küçük bir yardımla bir fotoğraf tarayıcı bulma ve bu fotoğraflarımı hayata geçirme görevindeyim. Yani Photoshop’u kastediyorum. Sonuçları aldığımda tekrar bildireceğim. Hala bu rulolardan bir tane var elimde. Onu “LC-A+” ile kullanacağım: http://shop.lomography.com/cameras/lc-a-cameras/lomo-lc-a-cameras ve E6 olarak yıkayıp, nasıl birşey çıkacağına bakacağım.

Çünkü bayat film kullandığınızda ne elde edeceğinizi asla bilemezsiniz, çektiğiniz an olumlu bir tutumunuz olmalı. İki rulomu taramamaya karar verdiklerinde o kadar da hayal kırıklığına uğramadım. Fotoğraflarımı umursamadığımdan değil, onları çekerken oluruna bırakıp, sadece anı yakalamaya çalıştığım için. Bu fotoğraflarım için yaratacağım beklentilerin büyük olasılıkla boşa gideceğini bilerek, bir şey beklememeye karar verdim. Suana kadar aldıklarım beni mutlu etti ve alamadıklarım beni bayat film denemelerimden vazgeçirmeyecek.

California rulolarımdan gelişi güzel bir seçim.

Bana verilmiş diğer eski filmleri deneyimleme konusunda oldukça heyecanlıyım. Ve umarım arkadaşlarım unutulmuş filmlerini bana paslamaya devam ederler.

Lomo LC-A Lomography hareketini başlatan kamera. Tüm ayarları ve geniş İSO özellikleriyle bu otomatik cevher yeni başlayanlar ve profesyoneller için harika. is perfect for beginners and professionals alike. Kendi “Yenilenmiş LC-A” nizi :http://shop.lomography.com/lc-a-refurbished “Dükkan” dan alabilirsiniz! :http://shop.lomography.com/lc-a-refurbished!

written by begutierrez on 2012-02-08 #lifestyle #film #kodak #bayat #tarihi-gecmis #son-kullanma #renkler
translated by damlacan

More Interesting Articles