Edo Pop: Japon Baskılarındaki Grafik Etkisi

Kim demiş geleneksel sanat azalıyor diye? Günümüzde modern sanatçılar antik tekniklerden oldukça etkileniyorlar. Bir gurup sanatçının hazırladığı bu çalışma da bunun bir kanıtı.

Photo via www.artsmia.org

Geçtiğimiz günlerde Edo Pop adında 40 sanatçının harika işlerinin yer aldığı bir toplama sergi açıldı. Rozeal Brown, Gajin Fujita, Tabaimo, ve Bidou Yamaguchi gibi sanatçılar bu sergide işlerini gösterdiler. İşlerini geleneksel Japon ukiyo-e tekniği (yüzen dünyanın fotoğrafları) ile hazırladılar ve bize modern öncesi zamandan değişen Japon popüler kültürünü sundular.

Geleneksel olarak ukiyo-e sanatı; Kabuki aktörleri, mitolojik kahramanlar, Edo zamanındaki meşhur yıldızlar, sumo güreşçileri, genişletilmiş çiçek çalışmaları ve hatta hortlak kavramı gibi çeşitli Japon karakterlerini anlatır.
runobu, Hiroshige, Hokusai, Kiyonaga, , Sharaku, Shunsho, Toyokuni, ve Utamaro antik Japonya’daki meşhur sanatçılardandı.

Günümüzde çeşitli güncel ve modern sanatçılar hala ukiyo-e tekniğini kullanıyor. Edo Pop’da gösterilenlerden birkaç örnek:

Fotoğraflar www.artsmia.org

Bu makaledeki bilgi ve fotoğraflar buradan alındı: www.artsmia.org.

written by emulsional on 2012-02-03 #news #sergi #sanat #japon-sanati
translated by erayalan

More Interesting Articles