Ustaları Taklit Etmek: Henri Cartier-Bresson

Henri Cartier-Bresson “modern foto-muhabirliğin babası” olarak da tanınan Fransız bir fotoğrafçı. Ayrıca, sokak fotoğrafçılığının öncülerinden oldu. Bu usta fotoğrafçının tekniklerinden bir kısmını öğrenin.

Henri Cartier-Bresson “Sokak Fotoğrafçılığının Babası” olarak tanınır ve kişisel stiliyle bir çok muhteşem fotoğrafçıyı etkilemeyi başarmıştır. Foto-muhabir olarak, güvenilir 35mm fotoğraf öakinesi ile çektiği fotoğraflarla kendi gördüklerini yansıtmaya çalıştı. Ayrıca renkli film yerine siyah&beyaz film kullanmayı tercih etti. Haydi Henri Cartier-Bresson’un stili hakkında daha fazla bilgi edinelim:

Fotoğraflar © Henri Cartier-Bresson Time, Pbase, Alafoto ve Watches 2012 tarafından

Dikkat Çekmeyin
Sokak fotoğrafçısı olarak dikkat çekmemek, güzel fotoğraflar ortaya çıkarmanın en önemli kurallarından biridir. Çekmek istediğiniz objeyi yakalarken olabildiğince silik olmaya çalışın. Çevreyle kaynaşın, ya da vizörü kullanmadan çekmeyi deneyin. Böylece fotoğrafını çektiğiniz kişiler sizi farketmez, siz de, fotoğraflarını çektiğinizin farkında olmadıkları için, onları en doğal pozları ile yakalayabilirsiniz.

Fotoğraflar © Henri Cartier-Bresson Time, Pbase, Alafoto ve Watches 2012 tarafından

Sabır şart
‘Bu dünyada karar anı olmayan hiç bir ley yoktur’. Bu söz Henri Cartier-Bresson’ın ‘The Decisive Moment’ isimli kitabında yer alıyordu. Bazen mükemmel fotoğrafı yakalamak için beklemeniz gerekir. Dışarda fotoğraf çekerken sabırlı olun ve çevrenizi gözlemleyin, böylece fotoğraf çekmek için doğru zamanı yakalayabilirsiniz. Fotoğraf olasılıklarını heyecanla karşılayın! Bazen size hemen geleceklerdir, bazen de dakikalar, hatta saatler beklemeniz gerekebilir. ‘O an! Bir kere kaçırırsanız, bir daha yakalayamazsınız.’

Fotoğraflar © Henri Cartier-Bresson Time, Pbase, Alafoto ve Watches 2012 tarafından

Geometri
Fotoğraf çekerken geometrik unsurlar eklemeye çalışın. Kompozisyonunuza geometrik dizaynlar ekleyin ve sonuçların sizi şaşırtmasına hazır olun. Çevrenize baktığınızda fotoğrafınıza ekleyeceğiniz bir çok geometrik unsur göreceğiniz kesin.

Topluluğumuzdan bazı siyah ve beyaz fotoğraf örnekleri:

Krediler: boredbone, adam_g2000, horstler, fruchtzwerg_hh, area51delcorazon, yarah, ariannapaloma & ginnys

Henri Cartier-Bresson hakkında daha fazla bilgi için, Best of the Best: Henri Cartier-Bresson kitabını okuyun. Bu makalede kullanılan bilgiler CBA, Wikipedia - Henri Cartier-Bresson ve Erick Kim Photography sitelerinden alındı.

'Ustaları Taklit Etmek' serimizden daha fazla makale okuyun.

written by jeanmendoza on 2012-01-10 #gear #tutorials #tipster #henri-cartier-bresson #ustalari-taklit-etmek #siyah-ve-beyaz #fotografcilik #haftalik-ovgu #henri-cartier-bresson-haftasi
translated by brommi

More Interesting Articles