Bölüm 3: Lomography Manifestosu

Bir pazar günü öğleden sonra, bir Lomografici ‘Lomografik Manifesto’ fikri ile geldi. Bu aynı zamanda maceralar, tartışmalar ve düşüncelerle dolu Lomography’yi, LC-A’in anavatanına yaptıkları gezide keşfeden genç Avusturyalıların ilk 12 ayı için ilham kaynağı oldu.

Bu makale Lomography hakkındaki gazeteye çıkan ilk makaledir.

Lomogarphy Manifestosu ve 10 Altın Kural nasıl doğdu?

Lomogarphy Manifestosu ve 10 Altın Kural Lomography’nin ilk 12 ayında maceralara, tartışmalara ve düşüncelerle boğuşan genç Avusturyalılar için ilham kaynağı oldu. Lomograficilerden biri, bir pazar günü öğleden sonra manifestoyu yazdı ve diğerine 25. doğum günü hediyesi olarak verdi. Daha sonra ikisi 10 Altın kuralı yazdı ve her şey yerli yerine oturdu. “Lomographic Society” resmi olarak kurulmuş oldu! Kasım 1992’deki Lomography Sergisinden önce ‘Wiener Zeitung’ gazetesi Lomography’nin aslında ne olduğunu sordu, bizim Lomograficiler de gazeteye manifestolarını gönderdiler ve 5 Kasım 1992’de manifesto yayınlandı.

“Lomography Manifestosu*
Lomography bir pazarlama uzmanının, mucidin veya bir sanatçının zeki fikri değildir. Lomography teknik, ekonomik, sosyal ve artistik durumların kazara bir araya gelmesinden doğmuştur. Lomography kelime olarak, dünyaya devrim getiren fotoğraf makinasını sunan St Petersburg’daki bir fotoğraf makinası üreticisi LOMO’dan gelmektedir (Leningradskoye Optiko Mechanichesckoye Obyedinenie). Kullanım kolaylığı en üst düzeyde, (boyutlar: 10×6×4 cm, MINOX ile aynı) olan fotoğraf makinası, en uygun otomatik pozlamalı, ve olağanüstü geniş açılı lensli (32mm dahili lensi harika keskinlik ve yüksek odak aralığında). Son olarak da gerçek anlamda uygun fiyatı ile fotoğrafçılığa yeni bir teknik yaklaşımı getiriyor.

Ticari olarak, çeşitli süper market zincirleri Lomography için hazırlıklara başladı. Şu sıralar 38 fotoğrafı bir kağıda koymak (film+ banyo+ 7×10cm’den 38 baskı) yaklaşık olarak 100 Shilling eskiden bu fiyat 400 Shillingdi. Fiyatlardaki bu düşüş fotoğrafçılığa olan talebi arttırıp, alışverişini süpermarkette yapan modern insanın, potansiyel yaratıcılığını ortaya çıkartacak.

Lomography’nin bu günkü durumu, Lomography’nin çıktığı doksanların sosyal ve sanatsal durumu ile ilişkilidir. Yüksek derecede seçkin kültür kurumları (tiyatrolar, müzeler, galeriler) ya kendi başlarına yaşam mücadelesi vermek ya da devletten destek almak zorundaydılar.

Buna karşılık, “özel sektörle” iletişimden kaçmayan, hatta onlar sayesinde var olan (sponsorluk, ücretsiz partiler, özel sergiler, konserler, reklamlar, filmler, film müzikleri) spontane bir yaratıcı ve artistik ifade biçimi giderek yaygınlaşıyor. Ayrıca, kompozisyon ve sanat, ifadenin daha doğal bir yöntemi olarak algılanmaya başlanıyor. Pek çok durumda yaratıcı ifade sanatçının ticari çıkarlarının ötesine geçiyor (fotoğraf, video, vb.) ve böylece egemen devlet ve genelde ortaçağdan kalma görülen düzenlemeleri (ticare uygulamalar, medya kanunları) korsan radyo, grafitiler, yasadışı pankartlar ve benzeri yöntemlerle karşısına alıyor.

Günümüzde akımlar içerikleri ile sanatın içinde fark edilmiyorlar. Anketlere göre bunlar, dogmatik katılığın soyu tükenirken, sosyal çoğunluğun deneysel safhasında çok hızlı değişiyorlar. Aciliyet, küstahlık, farklı bakış açılarındaki hız ve çelişki içeriğini genellikle aynı zamanda, (öz eleştiri – ironik bir yaklaşım felsefesi) iletilir ve en iyi zaman standart bir zeitgeist olarak algılanmaktadır.

Lomography sanatsal ifadenin hızlı, acil ve yüzsüz bir şeklidir. Ticari koşulları ile Lomograficiler ekonomi kısıtlamalardan bağımsız kalabilirler. Malzeme maliyetleri, (kameralar, film vb.) en aza indirilmiştir ve bu nedenle mali kısıtlamalar fotoğrafları çekerken, zorunlu rezerv ve disiplin artık bir sorun olmaktan çıkmıştır.

Ona Kimliğini kazandıran LOMO LC-A teknolojisinin ta kendisidir. O, herhangi bir pantolon cebine sığar, geniş açı objektifi vardır ve kullanımı kolaydır (hızlı odaklama, her şeyi otomatik olarak yapılır). Bu nedenle, sıkıcı hazırlık süresi ve özellikle vizörden bakmak (geniş açı lens nedeniyle) gerekli değildir. “Kalçadan çekme" ile hiç çaktırmadan nesnelerini gafil avlayabilirsin. Fotoğraf kurulumununa göre benzersiz bir şekilde tarafsızdır. Lomografik metotların özü motifinin keşfi ile deklanşöre bastığın anlar arasındaki kısa zamandadır.

Bu nedenle fotoğraf çekerkenki utanç duygusu ve gizlilik ortadan kalkar.

Bu özellikle “zayıf ışık seviyelerinde” ki bu LOMO LC-A için sorun değildir, uygulanır. Küçük bir ışık ve yeterli pozlama süresi (flaş olmadan) ve geniş açı lens (ve aynı zamanda küçük bir fotoğraf formatı), kameranın sallanmasını nedeniyle oluşan bulanıklığı korur. Bu da kişisel alanımızı yayınlamamızı oldukça kolaylaştırır.

Yavaş yavaş Lomography’nin özüne yaklaşıyoruz. Sanat çalışmaları ve inşaat temaları geri durun. Fotoğrafçılık uydurulmaz bir belge olarak ortaya çıkar ve aynı zamanda durumun bir parçası olur. Güzel ve çirkin fotoğraf yoktur, olsa olsa doğru ve gerçek fotoğraf olabilir. Bu özgünlüğe, neredeyse mekanik, rutin ve “düşünmeden” çekilen fotoğraflar ile ulaşılmıştır. Lomograficiler için önemli olan olayın tam ortasındayken anı gizlice çekme paradoksudur.

“Önemsiz” sanat, yayınlama arzusu, tüketimin keyfi ve iddia edilen büyük rakamlar (lomograflamaya değmeyecek motif yoktur), gelenekselliğin yıkımı (ciddi olmayan sanat, gizlilik, fotoğrafçılıktaki klasik estetik algıları) Lomography’nin tuzu, süpermarketler yağı, LOMO LC-A’de ekmeğidir.

Ticaret ve teknoloji, fotoğrafla dışa vurumun çağdaş anlamı Lomography için köşe taşı olmuştur. 20. yüzyıldaki sosyal gelişme (ilerici özgürlük ve çoğulculuk) gizli ve açık, sanat, tüketim ve ticaret arasındaki sınırları bulanıklaştırmaktadır ki bu sınır Lomography’nin üzerinde durması gereken yerdir. Bu sınırlar arasında gezinebilmenin keyfi Lomograficileri ve onların LOMO LC-A’larını her durumun en mutlu çifti yapar.

Tüm ihtişamı ile kitap

written by cruzron on 2012-01-25 #library #lomography #lca #manifesto #lomobooks #tarih
translated by erayalan

More Interesting Articles