Bölüm 2: Lomography'nin On Altın Kuralı

Lomography’de yeni misin? İşte sana her ciddi Lomografici’nin bilmesi gereken On Altın Kural!

1 GİTTİĞİN HER YERE FOTOĞRAF MAKİNENİ DE GÖTÜR
Her tutku gibi Lomography’yi de planlayamaz ve tahmin edemezsin. O, senin iç sesinin ve en derin arzularının birlikte çalışması gibi birşeydir. Lomography köşede durup sana şöyle der “Hey güzel şey bir tur atalım mı?” Nerde olduğun önemli değildir; garajda, ormanda, uçakta, hamamda, işte, fırında, Fujiyama’da, Kral Charles ile yemekte veya yatakta kahvaltıda olabilirsin, geldiğini birden hissedeceksin. Ellerin (işaret parmağın) titremeye başlayacak, göz bebeklerin büyüyecek, ruhun fotoğraf isteğiyle yanıp tutuşacak ve sen tam o sıırada LOMO LC-A’ini alıp deklanşöre basacaksın, bu durduramadığın bir gerçek, çevrendekileri, o anı kaydetmek için Lomografik tutkun seni saracak ve asla gitmeyecek.Sen de gitmesini istemeyeceksin, Lomography’yi hissedeceksin LOMO LC-A’ini aldığında hayat başlayacak. Bu dünyadaki en güzel bağımlılık. En iyi fotoğrafların, herhangi bir anda ekstrem durumlarda görüldüğünü ve bunların, fotoğraf makinası eksikliğinden, çok az çekilebildiğini biliyor muydun? LOMO LC-A ‘in kompakt ve hızlı, yavaş yavaş vücudunun ve ruhunun bir uzantısı olacak. Spontane, beklenmedik ve ani anlarda yani hayatın en enerjik anlarında yanında olacak ve böylece fotoğrafçılığın gökyüzüne dokunacak. Bu yüzden gözlerini açık tut ve LOMO LC-A’ini gittiğin her yere götür.

2 ONU HER ZAMAN KULLAN- GECE VE GÜNDÜZ
Her an senin ve LOMO LC-A’in için özel ve anıtsal! Lomografladığın zaman sadece anı daha derin ve heyecanlı yaşamakla kalmayıp, aynı zamanda anı geleceğin için koruyorsun da. Bunların hepsi; parlak, karanlık, huysyz, bulanık, keskin, renkli, gri, şüpheli, apaçık ve romantik Lomograflarının yardımıyla oluyor. Hislerin, hatıraların ve Lomografların, hepsi bir olup hayatına yeni ve eksiksiz bir doğru bakış ve algı katıyor. Güneş ışığını yalnızca gündüz, tatilde ve Frida Hala’nın doğum gününde algılamıyorsun değil mi? Öyleyse her ortamda çekmeye devam et, gece ve gündüz. Uyanık ol ve varlığını ve tasarımını kendin yarat. Dinlenmeden çek ve hafızanın kıçına sevimli, güzel, artistik ve aptal Lomograflar ile bir tekme vur. LOMO LC-A’ini yaşadığın her an kullan.

3 LOMOGRAPHY HAYATINA KARIŞMAZ, ONUN BİR PARÇASI OLUR
LOMO LC-A hayıtın boyunca istediğin şey, yeni dostun, beraber içtiğin arkadaşın, ruhani liderin ve aşkın. Fotoğraf makinası ile çalışıyor, içiyor ve uyuyorsun. Lomography hayatının doğal bir parçası oluyor tıpkı; konuşmak, yürümek, yemek yemek, düşünmek, gülmek ve aşık olmak gibi. Bir Lomografici olarak sadece anı fotoğraflamıyorsun aynı zamanda anın bir parçası oluyorsun. Hayat Lomography’yi içine çekiyor, Lomography de hayatı. Gülersin ve Lomograflarsın, Ağlarsın ve Lomograflarsın, yürürsün ve Lomograflarsın, konuşursun ve Lomograflarsın, düşünürsün ve Lomograflarsın, aşık olursun ve Lomograflarsın, Lomograflarsın ve Lomograflarsın. Lomography varlığının güçlü bir imzası, hayatındaki şehvetin sürekli itirafı ve en derin hislerinin manyetik alanı.

4 KALÇADAN ÇEKMEYİ DENE
Normal bir fotoğraçının bakış açısı- vizörün doğrultusundadır- genellikle fiziksel olarak sınırlıdır ve yerden 1,1 metre ile 2,2 metre arasında değişen bir yüksekliktedir. Peki aşağıda ve yuakarıda, köpeğimizin, kedimizin, bebeğin, böceğin, sümüklü böceğin, kuşun, sivri sineğin bakış açısında neler oluyor? Makinanı arkana saklama , saçma konuşmaları serbest bırak. Vizörden bakma, güvenli marjinleri ve gereksiz utangaçlığı unut! Eller yukarı, aşağı, ileri, aşağıdan yukarı, yukarıdan aşağı, önden sana doğru, senden her yere doğru Lomografla. LOMO LC-A’in eldiven gibi ele oturur ve saniyenin altındaki bir anı yakalayabileceğin ölümcül hızlı alan odağı ile seni donatır. Kalçadan çekmeyi dene ve tamamen özgür ve sınırsız boyutların deneyimini yaşa.

5 LOMOGRAFİK TUTKUNUN HEDEFLERİNE OLABİLDİĞİNCE YAKLAŞ
Lomography’nin önemli parçalarından biri de olayları derinlemesine inceleyip dünyayı içerden araştırmaktır. İnsanları tanırken de olduğu gibi, objeni yakından tanımak icin de sevimli, iyi, anlayışlı ve ilgili olmalısın. Doğru anın geldiğinizi hissettiğinde ise fotoğraf çekmeye hazırsın! Dene, Lomografladığın objendeki sevginin çektiğin kareye yansıdığını göreceksin. Objenle iletişime geç ve bir ilişki kur. Gülümse, merhaba merhaba, LOMO LC-A ilişkilerinin bir parçası ve aracısı, günaydın, klik, fotoğraf makinası motivasyonunu bulmanda sana yardım edecek ve sıkıcı bir partide biriyle konuşmak için iyi bir neden olacak. Klik klik, bu güzel bir fotoğraf olacak, klik, istersen sana e-posta ile gönderebilirim? Klik, harika, klik, seni seviyorum, klik, iletişime geç, konuş! Daha fazla iletişim eşittir daha iyi Lomo. Yaklaş, daha da yaklaş, korkma; gül ve herkes sadece seni değil LOMO LC-A’ini de sevecek ayrıca bil ki Lomography dünyadaki en doğal şey!

6 DÜŞÜNME (WILLIAM FIREBRACE)
En parlak ve en temiz sezilerini her zaman ilk izlenimlerin oluşturur. Bu seziler her zaman, duyularınızdan beyninize ulaşan bilgiler sonucu ortaya çıkan, duyusal ve görsel algılar tarafından yaratılır. Milisaniye sonra artık çok geçtir; büyük, sakar ve oyunbozan melankolik muhakemen eğlenceye son verir ve temiz, açık algını sıkıcı konseptlere, fikirlere ve problemlere dönüştürür. Üzgünüm hayat, böyle…Hayır! Bu gelenekten kurtulmak için kolay ve harika bir yol bulduk: Düşünme! Entellektüel sosyal uyumunu bir yere fırlat ve filtrelenmemiş bilgi akışının özgürce zihninde akmasına izin ver. Çek, hisset, algıla, eğlen, gözün neyi yakalarsa, seni ne etkilerse, şaşırtırsa, heyecanlandırırsa, tahrik ederse onu çek. Lomography entellektüel hayatında seni yoldan çıkartacak ve seni doğru, basit ve harika vahiylerle aydınlatacak.

7 HIZLI OL
Dünyamız frenleri bozulmuş bir hız treni gibi ilerliyor ve çoğumuzun anlamadığı kompleks bir sisteme dolanmış durumda – Lomografik gözler için ne kadar heyecan verici! Hareket, aksiyon ve Lomografik anlar bir yerde oturmuş gazete okuyup, senin onların fotoğrafını çekmeni beklemez… koca göbekli havuz görevlisi, dar elbiseli dans şampiyonu, pembe papyonlu köpek, kalın gözlüklü otobüs şöförü, duş alan baban. İnan, hiç biri onların fotoğrafını çekmen için delirmiyor, ama sen kesinlikle onların fotoğrafını çekmek istiyorsun! Bayanlar ve baylar, parmağınızı yavaşça LOMO LC-A’nın odaklama metresine yaklaştır, kendine ve otomatik enstantane ayarına güven, cesaretini topla ve zamanın göz kırpışını yakala. Nefesini tut, cesur ol, şansını kullan, hareket et, fotoğraf çek, eğlen, hızlı ol – çünkü bunların hepsi Lomography!

8 NE ÇEKTİĞİNİ ÖNCEDEN BİLMEN GEREKMİYOR
LOMO LC-A ile asla ortaya çıkacak sonuçları önceden göremezsin, kendini her seferinde Rus ve Çin mekaniklerinin arasında, ham (ve genelde son kullanma tarihi geçmiş) filmler, kimyasal emülsiyon banyolar, fotoğraf stüdyosundaki teknisyenin iyi niyeti, doğal ve yapay ışık, artistik iç güdülerin ve asla bel bağlayamayacağın pek çok değişken arasında bulursun. Ayrıca, Lomography genelde bilinçsizce yapılan ve kontrol edilemeyen bir davranıştır. Lomograflar genelde farklı ve benzersiz olayların, fikirlerin, görüşlerin ve niyetlerin çokluğu sonucunda oluşur. Sonuç tamamen sana bağlıdır. Dış dünya ile yaptığın kurnazca oyunlar ve sonucunda oluşan tesadüfler seçimleri ortaya sunar – Lomograflamak, ya da Lomograflamamak? Yapıyorsun, çünkü bu çok eğlenceli, seni merak içinde bırakıyor ve yaratıcılığının, sezgilerinin ve ilham kaynağının hayal edemeyeceğin kadar güçlenmesine olanak sunuyor. LOMO LC-A ile yaşam, her zaman öngörülemezlik, belirsizlik ve tesadüfler içerir, yani özgürlük demektir.

9 SONRASINDA DA
Bir kaç gün sonra Lomograflarını fotoğraf stüdyosundan aldığında gözlerine inanamayacaksın: Bu da kim? Bu renk nerden çıktı? Bunu ne zaman çektim? Bu kimin saçı? Bu sen misin? Yok, bu sanırım Sabrina… ilginç, ve de Hansi’nin ayakları… şaşırtıcı, kelebek koleksiyonun mu bu? çok yazık olmuş, bir şişe kola, kocaman kafalar, bulanıklık, şaşkınlık, gülümsemeler, dişler, kazara yapılmış çoklu pozlamalar…Dünyayı asla tamamen anlayamazsın. Lomograflarını ise daha bile az anlayacaksın. Onları analiz etmeye çalışma: onlara farklı yollardan bak ve onların kendi hikayelerini anlatmasına izin ver, bu aynı zamanda senin de hikayen. Lomografik hareketlerin hayatının; anormallikleriden, modundan, şeklinden, renklerinden, yüzlerinden ve bulanıklıklarından oluşan maceralarını gösteren sürekli bir kayıt. Sornasında filme ne olacağını bilmek zorunda değilsin. Sadece satır aralarını oku, Lomografların arasında kaybol, onlara farklı formlarla, hislerle, dışa vurumlarla bak, onları kendi öz ritimleriyle, groovelarıyla incelemenin yollarını araştır.

10 KURALLARI TAKMA
Başkalarını dinleme; kendine karşı gerçekçi kal, Lomografik iç sesini dinle ve unutma ki tüm parıltılar altın kural değildir.Kendi Lomography’ni keşfet, eğitimi, sosyal uyumu, beyin yıkamayı, bilgi birikimini ve fotoğrafçılık ile ilgilli bilip bilmediğin her şey’i unut. En derinlerindeki arzularını serbest bırak, hareket etmeyi bırakma, Lomograflamaktan vazgeçme; kendine inan, önemli ve çok da önemli olmayan şeylere odaklan, hayatın tüm varyasyonlarının tadını çıkar, kameranın elinde olduğunu unut ve gözlerin kızarana kadar çekmeye devam et!

BU ÇİZİMLERİ DE KİM YAPTI?
Burada gördüğünüz çizimler Alexander Djikia’nın. Moskova’da yaşayan ve çalışan Gürcü sanatçı, bu kitabı ilham kaynağı olarak kullanıyor. Söylemeye gerek yok aman Alexander Djikia dünyadaki ilk Lomograficilerden biri, dolayısıyla ne hakkında çizdiğini çok iyi biliyor ve sizin de kendinizi onun yetenekli ellerinden çıkan ve bu Rus fotoğraf makinasını anlatan çizimlerine kendinizi bırakmanız gerekiyor.

Tüm ihtişamı ile kitap

written by gabysalas on 2012-01-05 #library #lomo-lc-a-big-book #10-altin-kural #lomography-kitaplari
translated by erayalan

More Interesting Articles