This is your last chance to pre-order your Petzval Lens and get the special aperture plates included for free! With estimated delivery in August (or even sooner), don’t miss out on securing your picture perfect portrait lens!

Have an account? Login | New to Lomography? Register | Lab | Current Site:

Zenit 412LS - recenzia bystrej a zmyselnej ruskej zrkadlovky

Inteligentná a zvodná ponuka od Zenitu môže skrášliť vašu poličku s fotoaparátmi, alebo zaplniť vašu brašňu s fotoaparátmi. Zrkadlovka za takú super cenu je naozaj pokušením.

Foto od neanderthalis

V roku 2010 som mal už za sebou rok fotenia na film. Mal som Action Sampler, Holgu 135, Dianu F+ a môj Canon AE-1. Chcel som nejakú novú výzvu a v tom čase bola moja zberateľská vášeň iba v začiatkoch. Kvôli iným záľubám som na fotografiu nemal veľa peňazí. Hľadal som v aukciách a potom aj na Lomography. Iné fotoaparáty, ako napr. LC-A+ a Lubitel 166, boli finančne mimo môj dosah. Našiel som malú ruskú krásku s názvom Zenit 412LS, ktorá sa zmestila do môjho rozpočtu.

Očarila ma z viacerých príčin. Po prvé – bola manuálna. Mala expozimeter, čo je pre niekoho, kto sa stále veľa učí, užitočná pomôcka. Po druhé – má DX kódovanie, ktoré vám pomôže automaticky nastaviť expozimeter. Po tretie – pod všetkým tým plastom bol pevný kovový rám.

Prvý krát som fotoaparát použil s filmom Fuji 200.

Začal som veriť expozimetru. Taktiež som sa naučil, že poistka na pretáčanie filmu sa nachádza pri spúšti a zároveň vynuluje aj počítadlo. Treba trochu cviku, aby ste poistku nestlačili a nestratili tak prehľad o počte zvyšných záberov.

412LS má aj káblovú spúšť, ktorá sa dá využiť na srandy s dlhými expozíciami v režime B – napr. ako ja počas Vianoc v roku 2010 s filmom 400 CN.

Fotoaparát je vhodný aj na čiernobielu fotografiu. Použil som oranžový filter a rozhodol sa v jedno popoludnie otestovať expozimeter v rôznych svetelných podmienkach a za jasného svetla. Podľa mňa zvládol test na výbornú.

Fotoaparát má aj závit na statív a samospúšť (navíjate ju pomocou kolieska), ktorá je vhodnejšia na rodinné portréty ako na autoportréty. DX kódovanie má rozpätie citlivosti 25-3200 ISO, čo je naozaj výhoda, lebo môžete použiť takmer akýkoľvek dostupný film.

Šošovka je ostrá a Lomo ponúka ďalšie sklenené objektívy, ktorými si môžete rozšíriť zbierku k 412LS. Odporúčam tento fotoaparát komukoľvek, kto si chce zlepšiť skúsenosti nadobudnuté z LC-A+ a chce sa i naďalej baviť s ruskými fotoaparátmi. Nie je veľmi drahá a poskytuje kvantá zábavy. Kúpu neľutujem.

Ponorte sa a jednu si zadovážte.

Aloha!

written by neanderthalis and translated by no-me5555

No comments yet, be the first

Read this article in another language

The original version of this article is written in: English. It is also available in: 中文(繁體版), 中文(繁體版), Türkçe & 日本語.