Have an account? Login | New to Lomography? Register | Lab | Current Site:

All LomoLocations

 • Spring Break Getaways: Short Flight to the Turkish Sun

  Spring Break Getaways: Short Flight to the Turkish Sun
  If you want to take that well-deserved break and actually spend it relaxing and enjoying in the sun, you better play safe and head southwards. Only a 3-hour flight from Brussels, the beautiful Turkish coast is the perfect choice for a spring break getaway!
 • Chimera, A Flaming Rock in Turkey

  Chimera, A Flaming Rock in Turkey
  Many large and small fires mysteriously coming out of the ground...
 • Konya. The city of Dervish Dances

  Konya. The city of Dervish Dances
  Konya is the eighth of largest Turkish city. It has a reputation as one of the most conservative and religious city in Turkey. In Konya lived founder of the whirling dervishes Jalal al-Din Muhammad Rumi (Mevlana) Konya is one of the oldest continuously inhabited cities in Turkey.
 • In Caicco in Turchia

  In Caicco in Turchia
  (Please note, this article is in another language)
  L'estate è finta da pochissimo e dove vivo io sembra che non sia ancora finita del tutto, invece tra un mese è Natale! Mi fermo quindi a pensare a pochi mesi fa, e i ricordi dell'estate appena finita, affiorano uno dopo l'altro. Vorrei raccontarli tutti qui, ma per ora mi limiterò a parlare della mia vacanza in caicco, che ha reso quest'estate davvero speciale!
 • Bahar Tatili Kaçamakları: Türkiye'ye Minik Bir Ziyaret

  Bahar Tatili Kaçamakları: Türkiye'ye Minik Bir Ziyaret
  (Please note, this article is in another language)
  Eğer bu bahar hak ettiğin dinlendirici ve rahatlatıcı tatili nerede yapacağını düşünmeye başladıysan hemen söyleyeyim, güneye gitmelisin. Brüksel'den Güneşli Türkiye sahillerine sadece 3 saatlik süren bir yolculuk sonrasında ulaştım ve bahar tatilim için mükemmel yeri bulduğumu fark ettim!
 • Bahar Kaçamağı: Türkiye'nin Güneşi İçin Kısa Bir Uçuş!

  Bahar Kaçamağı: Türkiye'nin Güneşi İçin Kısa Bir Uçuş!
  (Please note, this article is in another language)
  Hak ettiğin bir mola vermek ve rahatlayıp güneşin keyfini çıkarmak istiyorsan güvenliğini sağlayıp Güney'e doğru ilerlemelisin! Brüksel'den sadece 3 saatlik bir uçuşla, Türkiye'de bir deniz kıyısı, bahar kaçamağı için mükemmel bir seçim!
 • Orda Bi Köy Var Uzakta

  Orda Bi Köy Var Uzakta
  (Please note, this article is in another language)
  Çocukken yaz tatillerinde annemizin, babamızın köyüne giderdik. Babanla uzun yol sohbetleri edip, yollardaki ağaçlara bakıp farkında olmadan hayaller kurar yaz ortasında bile kesin uzun yol için yanına uzun kollu bir şey alırdın. Deniz-güneş tatilinden çok daha az eğlenceli ama daha samimi daha huzurlu bol akraba öpücüklü tatillerimiz olurdu.
 • Uluslararası Antalya Kum Festivali

  Uluslararası Antalya Kum Festivali
  (Please note, this article is in another language)
  Bu yıl 7.si düzenlenen Uluslararası Antalya Kum Festivali'nin teması imparatorluklardı. Eski çağlara ufak bir yolculuğa çıkılan festivalde, devasa kumdan heykeller muhteşemliğiyle büyüledi.

Nearby popular photos – see more