Lca_120_september_2014_header
Have an account? Login | New to Lomography? Register | Lab | Current Site:

Anadolu Kavağı Kaçamakları

Köprü trafiği de izin verirse arada hafta sonu kaçamağı için Anadolu Kavağı'na gitmek gibisi yok :)

nural – Fotoğrafları

Galata, Karaköy civarında fotoğraf çekmekten sıkıldıkça, İstanbul içinden kaçıp değişik fotoğraflar çekeceğim yerler aramak durumunda kalıyorum. Sanırım, Lomography’e ilk başladığım dönemlerden kalma bir hisle, böyle durumlarda genelde ilk aklıma gelen yerlerden biri Anadolu Kavağı oluyor.

Anadolu Kavağı, adından da anlaşılacağı gibi, Anadolu Yakasında, Beykoz’un bir mahallesi. Aslında, minicik bir balıkçı kasabası hissi uyandırıyor. Ulaşmak için Şehit Hatları Vapuru kullanılabilir, ya da bizim gibi onun saatlerine denk gelemiyorsanız, kara yoluyla da gitmek mümkün. Mahalleya ulaştığında merkezde vapur iskelesi ve çok fazla balıkçı restorantı var.

Küçük bir yürüyüş yapmaya itirazın yoksa, Yoros Kalesi’ne de çıkabilirsin. Doğu Roma döneminden kalma kale, İmparatorluk zayıf düştükten sonra Cenevizlilerin eline geçmiş. İstanbul çevresindeki diğer bütün kalelerin kapladığı alandan çok daha büyük bir alanı kaplıyor. İç kesimdeki kulelerin bazıları hâlâ iyi durumda ve duvarlarda Yunanca yazıtlar görmek mümkün. Ancak son ziyaretimde kalenin içine giriş kapıları kapatılmıştı, o nedenle sadece etrafını dolaşmak mümkün oldu. Kalenin etrafından Karadeniz manzaralı fotoğraflar çekmek mümkün, ama onlarda yine son gidişimde 3. Köprü inşaatı manzarası da içerir hale gelmişti.

Bunlar da kavaktan farklı manzaralar:

Bu arada, Anadolu Kavağı kafa dinlemek için de ideal, mesela, Diana F+ ve Diana+ 35mm Back makalesini, Anadolu Kavağında bi restorantta otururken yazmıştım :)

Yani, rahat bir yürüyüş yapmak, güzel bir balık yemek ya da İstanbul kalabalığından uzaklaşmak için bir yer arıyorsan, Anadolu Kavağı kesinlikle tercihlerin arasında olmalı!

written by nural

3 comments

 1. emrekskn

  emrekskn

  Makalenin başındaki fotoğraflar revolog filmin sonucu mu acaba?

  10 months ago · report as spam
 2. nural

  nural

  @emrekskn evet, Revelog Rasp film ilk 2 fotoğraf :)

  10 months ago · report as spam
 3. emrekskn

  emrekskn

  Kendilerini dükkanınızdan edinebileceğimiz günler de gelir umarım :)

  10 months ago · report as spam

Where is this?

Nearby popular photos – see more

Nearby LomoLocations