Petzval_preorder_header_kit

Now Available for Pre-Order - First Come, First Served

Have an account? Login | New to Lomography? Register | Lab | Current Site:

İstanbul'dan Kaçış: Belgrad Ormanı

Vakt-i zamanında Avusturya'nın Belgrad şehrine kadar uzanan Belgrad Ormanı maalesef küçülmeye devam ediyor. Tamamen yok olmadan önce; yaprakların sararıp ormanın iyice romantikleştiği bir sonrabahar ayında sen de bu doğal güzelliğin tadını çıkar!

Belgrad Ormanı, İstanbul’un akciğerleri. Vakt-i zamanında Avusturya’nın Belgrad şehrine kadar uzandığı için bu ismi almış. Neredeyse her geçen gün küçülmeye devam etmiş. Kemerburgaz ve Göktürk yerleşim yerleri ormanın arazisinden en büyük payı çalanlardan. Orman sınırları bugün Sarıyer ile Arnavutköy (Bebek’in komşusundan değil, Belgrad Ormanı’nın batısında kalan yerleşim yerinden bahsediyorum.) arasında sıkışmış kalmış. Aslında sınırlar küçülmeye devam ediyor, orman yok oluyor. Üçüncü köprü inşaat ve yol çalışmaları bu durumun en büyük sorumlularından.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Belgrad Ormanı, hala İstanbul’un en büyük ağaç topluluğu. Şehre hem yeterince yakın hem de yeterince uzak bir kaçış noktası. Koşu meraklılarının gözde parkuru. Doğaseverlerin ilk durağı. Özellikle sonbaharda sararan ve dökülen yaprakların etkisiyle daha bir romantik oluyor burası. Bir saatlik orman yürüyüşü ise haftanın tüm stresini atmaya bire bir. Kış temelli gelip kapımıza dayanmadan, sonbaharın izleri hala devam ediyorken en kısa sürede gidip görün bu doğa harikasını!

written by mertalpkocak

3 comments

 1. nural

  nural

  Fotoğrafların bir kısmı bana tanıdık geldi sanki :)

  5 months ago · report as spam
 2. mertalpkocak

  mertalpkocak

  Evet, özellikle birinci, beşinci ve altıncı fotoğraflar bir hayli tanıdık olsa gerek :) Bu ilk yazımda bilgisizlik ve acemilikten dolayı fotoğraf alt metni ve link ekleyemedim. Sonradan nasıl yapıldığını öğrendiysem de yayınladıktan sonra yazıyı editleyemedim. Bu şekilde kaldı :( Hakkını helal ediyor musun? :)
  5 months ago · report as spam
 3. nural

  nural

  Bir sonraki makale için yöntemi öğrendiysen sorun yok :)

  5 months ago · report as spam