This is your last chance to pre-order your Petzval Lens and get the special aperture plates included for free! With estimated delivery in August (or even sooner), don’t miss out on securing your picture perfect portrait lens!

Have an account? Login | New to Lomography? Register | Lab | Current Site:

Lakatnik, Bulharsko: Skalnatá krajina a strmé bradlá v srdci Starej planiny

Tiché miesto s množstvom úchvatných vyhliadok a strmých brál, ktoré sa dajú zliezť, keď máte deň voľna - to všetko len hodinu cesty od hlavného mesta Bulharska, Sofie.

Lakatnik je dedina v srdci pohoria Stará planina. Je ľahko dostupná, takmer tam niet živej duše a ponúka úchvatný pohľad na Iskarskú roklinu, strmé bralá na ktorých si môžete preskúšať svoje horolezecké schopnosti alebo len miesto, kde sa dá stráviť deň, keď už máte po krk mestského ruchu.

Iskarská rieka tečie pomedzi vrchy a v priebehu miliónov rokov na nich zanechala stopy, ktoré tejto oblasti prepožičali veľkolepú panorámu.

Photo by adash

Dostanete sa sem jednoducho, vlakom alebo autom. My sme sa tam jednu slnečnú nedeľu vybrali vlakom. Na stanici sa premelie všetka doprava zo severného Bulharska, no nie všetky vlaky tam aj stoja. Sprievodcu radšej dopredu opýtajte kedy vystúpiť, pretože jednotlivé stanice sa neohlasujú a mohli by ste ju prepásnuť.

Železničná stanica a pohľad na sever. Myslím, že sa tam chodí často loziť po skalách.

Cvakať môžete začať hneď ako vystúpite z vlaku – radšej si so sebou vezmite veľa filmov, pretože sa tu toho dá vidieť a nafotiť naozaj veľa.

Vlak vás vysadí pri osade s názvom Stanica Lakatnik, ktorá tam vznikla až po postavení stanice, vďaka jednoduchšiemu prístupu. Samotná dedina sa nachádza hore v horách, možno takých 6 alebo 7 km cesty a trasa je to strmá, zato však prináša ovocie. Na smer sa môžete opýtať alebo sa proste vydajte najstrmším kopcom, ktorý vedie na východ.

Po príchode do dediny si vychutnajte pocit z cestovania v čase, pretože sa zdá, akoby sa tu zastavil čas. Hoci som si nie celkom istý kedy presne.

Keď ste už tam hore, doprajte svojim úbohým nohám trochu oddychu.

Je to veľmi svojrázne miesto.

Užite si to tam a skôr než sa tam vydáte, pozrite si predpoveď počasia. Zlé počasie v horách dokáže byť pekne nepríjemné.

Photo by adash

written by adash and translated by sharkteeth

No comments yet, be the first

Where is this?

Nearby popular photos – see more

Nearby LomoLocations

Read this article in another language

The original version of this article is written in: English. It is also available in: Deutsch.