Tarihi Doku: Taraklı Köyü

1

Sakarya ilinin güneydoğusunda, İstanbul'a ve Ankara'ya 200 kilometre mesafede yer alan bu sevimli köy, gezip görmek için harika bir seçim.

Taraklı Köyü hafta sonu gezilerinde şehirden uzaklaşmak isteyenler için birebir. Yeşil doğası, tarihi yapıları ve sakinliğiyle güzel bir kaçamak noktası.
Köyün girişinde bizleri oldukça düzenli bir meydan karşılıyor. Bu meydanda köyde yaşayanlar kendi hazırladıkları ürünleri satıyor. Ve tabii ki köylerin olmazsa olmazı kahveler…

Taraklı köyünün en dikkat çekici özelliği hala bozulmayan ev yapısı. Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarının yamaçlarına kurulu olan ve Taraklı Evleri olarak adlandırılan bu evlerin bazıları 3 asırdır ayakta kalmayı başarmış. Restore edilenler ise aslına bağlı kalınarak yapılmış. Bazıları hala ev bazıları ise butik oteller ve restoranlara çevrilmiş. Taraklı Evlerinin içi ve odaları da oldukça ilgi çekici.

Köyde gezilmesi gerek yerlerden biri de Yunus Paşa Camii. Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Vezir-i Azamı Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılan Yunus Paşa Camii, kubbesi kurşun kaplı olduğundan, halk arasında “Kurşunlu Camii” diye anılıyormuş. Yunus Paşa Camii güzel bir Mimar Sinan eseri.

Gezine Taraklı sokakları arasında gezip, Tarihi Han, Tarihi Hamam, Çınar Ağacı ve Su değirmenini ziyaret edebilirsin.

Gezinin sonunda Hisar Tepesi’ne çıkıp hem köyün güzel görüntüsünü izleyebilir hem de tepede bulunan kalıntıları ziyaret edebilirsin.

Not: Buraya gelmişken yöresel yemekler tatmayı unutma!

written by modasentez on 2013-12-30 in #world #locations #sehirden-kacis #sehir-maceralari

One Comment

  1. gargamellimus
    gargamellimus ·

    Kesinlikle gerek tarihi dokusu gerekse doğası ile görülmesi gereken yerlerden biri. Taraklı'ya giderken bolca temiz su kaynağı ve piknik alanları bulmanız da mümkün.

More Interesting Articles