10 tipov na fotografovanie na cestách

V tomto článku nájdeš veľmi jednoduché pravidlá, ktoré môžeš využiť so svojimi analógovými fotoaparátmi, kedykoľvek si v neznámom prostredí. Viac zábavných cestovných tipov a fotografií nižšie v článku.

Čo robí cestovateľskú fotografiu zaujímavou a nadčasovou? Ja sa riadim desiatimi pravidlami, ale občas ich budeš musieť porušiť. Len si nezabudni so sebou vziať svoj obľúbený fotoaparát a film!

Credits: sirio174

Pravidlo 1: Trpezlivosť a koncentrácia.

Použi klasický fotoaparát (diaľkomerný alebo zrkadlovku) a čierno-biely film. Čierno-biely film je nadčasový a absencia farebných tónov ťa prinúti sústrediť sa na kompozíciu. Pozri sa na pár fotografií z Benátok, Burana a Torcella s mojou Prakticou! Keď som robil tieto fotografie, hľadal som nejaké zákutia, ktoré sú len zriedka navštevované turistami, pretože som sa chcel zamerať na úžasnú architektúru tohto mesta.

Credits: sirio174

Pravidlo 2: Porozprávaj príbeh sériou fotografií.

Zabudni na prvé pravidlo a zameraj sa na ľudí. Porozprávaj príbeh prostredníctvom činností, ktoré robia na fotografiách, ako na tejto sérii s vodným fitness odfotenej v kempe. Toto pravidlo sa hodí, keď je na mieste málo priestoru pre architektonické alebo umelecké fotografovanie. Použil som čiernobiely film, pretože zábava vo vode je nadčasová!

Credits: sirio174

Pravidlo 3: Porozhliadaj sa po zaujímavých objektoch.

Keď som zbadal tento “štvornohý” taxík, rýchle som ho odfotil s mojou zrkadlovkou. Vždy sa prechádzaj s fotoaparátom okolo krku, pretože je veľa príležitostí na momentku, obzvlášť na turistických miestach či počas sezóny.

Credits: sirio174

Pravidlo 4: Maj na pamäti detaily.

Na prvej fotografii môžeš vidieť miestnu rybársku bárku v Camogli, typickej stredovekej dedinke v Ligúrii, kde sa ryby stále chytajú do podomácky vyrobených sietí. Na druhom obrázku môžeš vidieť niektoré z miestnych výrobkov z Erice, malého mestečka na Sicílii.

Credits: sirio174

Pravidlo 5: Použi nezvyčajnú kameru.

V tomto prípade som použil úžasný Sprocket Rocket, aby som odfotil pláž v Noli, ďalšom malom meste v Ligúrii (Taliansko), kde sa vyskytuje (výnimočne!) verejná pláž! Je radosť sa opaľovať na tomto mieste a panoramatický formát Sprocket Rocketu bol skvelý na horizontálny záber na tomto malom, ale pôvabnom mieste!

Credits: sirio174

Pravidlo 6: Použi Lomography film a cross process.

Kasíno v Monte Carle každoročne fotografujú milióny turistov a stovky profesionálnych fotografov. Ale cross processing a/alebo použitie špecifického filmu (napr. LomoChrome alebo Tungsten film) môže tvoju fotografiu odlíšiť od ostatných!

Credits: sirio174

Pravidlo 7: Pozri sa na “zvieraciu planétu” okolo seba!

Skupinka kôz, ktoré prechádzali po uliciach Zermattu, alebo samotná koza na druhom obrázku, sú tradičné obrázky zo Švajčiarska. Miesto je taktiež kultúrnym strediskom, kde môžte stále vidieť starodávne práce a tradície.

Credits: sirio174

Pravidlo 8: Použi nezvyčajné perspektívy.

Niekedy fotografujeme kostoly alebo budovy obyčajným spôsobom: postavíme sa pred budovu. Na týchto fotografiách Ženevskej katedrály, odfotených mojím spoľahlivým Lomo LC-A fotoaparátom, som zvolil inú perspektívnu a získal zaujímavé výsledky.

Credits: sirio174

Pravidlo 9: Odfoť miestne jedlo!

Pomaranče, citróny a ostatné citrusové ovocie sú typické sicilské jedlo. Určite nebudú chýbať v mojich albumoch z výletu po Sicílii!

Credits: sirio174

Pravidlo 10: Fotografuj aj v ťažkých podmienkach!

Tieto fotografie sopečnej erupcie (Sopka Etna v Sicílii) boli zachytené zvnútra autobusu. Napriek zlej kvalite kvôli špinavým oknám a odrazom, sú tieto fotografie pekným suvenírom z môjho výletu. Nestáva sa každý deň, že prídeš práve počas sopečnej erupcie!

Posledné, ale nie striktne pravidlo…zabav sa!

written by sirio174 on 2013-10-16 in #gear #tipster #art #ludia #architektura #requested-post #vylet #cestovatelska-fotografia #umenie #travel #turizmus #tipster #trip #tipy #cestovanie
translated by kate21

More Interesting Articles