Režisérská židle: John Hughes

Tento týden si reflektorem posvítíme na “krále teenagerských filmů,” filmaře Johna Hughese.

Photo via The Film Warriors

John Wilden Hughes, Jr. se narodil 18. února 1950 v Lansingu, stát Michigan. Jeho hrdiny byli v dětství Bob Dylan, John Lennon, a Picasso, a právě Dylan a Lennonova skupina The Beatles nesmírně ovlivnila jeho život. Jako náctiletý bydlel se svou rodinou v Northbrooku, ve státě Illinois, což je místo, kterým se později inspiroval pro dějiště svých filmů.

Hughes byl na vysoké odpadlík, a živil se prodáváním vtipů populárním umělcům. V sedmdesátých letech pracoval jako reklamní pracovník pro reklamky Needham, Harper & Steels, a poté pro Leo Burnett Worldwide. Později se stal zaměstnancem dnes již zaniklého magazínu National Lampoon.

Záběr z filmu ‘National Lampoon’s Class Reunion’ via Sky

Hughes započal svou práci u filmu v raných 80. letech. Ze začátku pracoval jako scénárista na filmech “National Lampoon’s Class Reunion” (1982), “Pan Máma” (1983), “Bláznivá dovolená” (1983), a “Poslední pirát” (1983). Mezi roky 1979 a 1983 také Hughes psal pro televizi seriály “Delta House” a “At Ease.”

Záběr z filmu Sixteen candles via Big Thoughts from a Small Mind

Film o dospívání z roku 1984 “Sixteen Candles” znamenal pro Hughese první průnik do režírování. Obsazeni byli Molly Ringwald, Michael Schoeffling, a Anthony Michael Hall. Hughes napsal i scénář. Kritici film milovali, a dokonce se stal jedním z nejlepších toho roku.

Foto via Fanpop

Nejoslavovanějším Hughesovým filmem byl jeho druhý snímek “Snídaňový klub” vydaný následující rok. Režíroval ho, produkoval i napsal a obsadil opět Ringwalda a Halla, tentokrát s Emiliem Estevezem, Juddem Nelsonem, a Ally Sheedy. Stejně jako jeho režijní debut byl i tento film vřele přijetý kritikou a vysloužil si ve filmové historii nálepku “typický osmdesátkový film.” Navíc, mladí herci se stali dobře známými jako členové tzv. Brat Pack spolu s dalšími herci teenagerského filmu “Eliášův oheň” (1985) režírované Joelem Schumacherem

Záběr z filmu ‘Kráska v růžovém’ via Wordpress

Hughes pak režíroval další dvě teen pecky a to “Podivná věda” (1985) opět s Hallem, Ilan Mitchell-Smithem, a Kelly LeBrock; a “Volný den Ferrise Buellera” (1986) kde hrál Matthew Broderick, Mia Sara, a Alan Ruck. Navíc Hughes napsal a produkoval “Kráska v růžovém” (1986) a “Báječná chvíle” (1987).

‘Sám doma" via Way Too Indie

Kromě filmů pro mladé Hughes psal a produkoval komedie. Mezi ty nejpopulárnější patří série “Sám doma” (1990, 1992, a 1997), “Denis – postrach okolí” (1993), “Trable prcka Binka” (1994), “101 Dalmatinů” (1996), a “Flubber” (1997). Jako scénárista někdy Hughes vystupoval pod pseudonymem Edmond Dantes.

Hughes se odebral na odpočinek v roce 1994 a poté už jej málokdy bylo možno spatřit ve světle reflektorů. Zemřel 6. srpna 2009, na Manhattanu vinou infarktu. Po dobu své kariéry dohromady pracoval na 34 filmech a u 32 z nich měl zásluhy na scénáři. I po své smrti zůstává Hughes významnou součástí filmové historie.

Všechny informace pramení z Wikipedia.

Líbí se vám článek? Zkoukněte další články z Režisérské židle a Pátečního filmového flashbacku v Lomography magazínu!

written by chooolss on 2013-10-16 in #lifestyle #john-hughes #weird-science #the-brat-pack #sixteen-candles #teen-films #the-directors-chair #the-breakfast-club #some-kind-of-wonderful #ferris-bueller-s-day-off #pretty-in-pink #movies
translated by weeta

More Interesting Articles