Režisérská židle: Guillermo del Toro

Už jsme tento týden probrali jeden z jeho nejúspěšnějších filmů v Pátečním Filmovém Flashbacku, a nyní si povězme něco o něm samotném: Guillermo del Toro.

Photo via Digigame 24/7

del Toro se narodil ve městě Guadalajara, v Mexiku 9. října 1964 do striktně katolické domácnosti. V útlém věku osmi let začal projevovat silný zájem o filmování. Začal studováním speciálních efektů a make-upu se speciálními efekty pod vedením Dicka Smithe.

Je všeobecně známý jako režisér, nicméně většina asi neví, že strávil deset let jako designer speciálních make-upů a nasbíral zkušenosti v téměř všech filmařských oborech včetně hraní, produkování, psaní a editace. Během své kariéry založil společnosti Necropia, produkční společnost Tequila Gang, a Mirada Studios.

Plakáty k filmům via Vivid Scribe and Mutant Ville

O del Torovi je známo, že udělal 10 krátkých filmů před tím, než v roce 1993 vydal svůj první film, mexický upíří horor “Cronos.” Byl velmi úspěšný a o čtyři roky později vstoupil del Toro do Hollywoodu svým druhým počinem, sci-fi hororem “Mimic” s Mirou Sorvino.

Filmový plakát via Words that Stay, Icons of Fright, Movie Insider, First Showing, Fanpop, IMDB, a Geek Tyrant

Přestože se kritikou uznávaný režisér podílí na různých filmových žánrech, je hlavně známý svými pracemi inspirovanými pohádkami a hororem jak jsme mohli vidět ve filmech “Princ bez království” (2001), “Faunův labyrint” (2006) a “Mama” (2013). Nejčastěji dělá temné fantasy filmy ve svém rodném jazyce a mainstreamové americké akční filmy, jako nedávné trháky “Pacific Rim,” “Blade II,” a oba filmy “Hell Boy.”

del Toro také pracoval pro televizi. Režíroval některé epizody mexického sci-fi hororového seriálu “Hora Marcada” v osmdesátých letech a jeho nedávnou televizní tvorbou byl americký seriál “It’s Always Sunny in Philadelphia.”

Kromě práce za kamerou také fušuje do psaní. Spolu s Chuckem Hoganem je autorem apokalyptické upíří trilogie “The Strain.” Jednotlivé díly vyšly v letech 2009, 2010 a 2011. Údajně by z toho měl být příští rok seriál.

A pro všechny fandy proslulého režiséra; rádi se dozvíte, že se máte od del Tora na co těšit! del Toro má v nadcházejících letech režírovat mnoho filmů, včetně “Crimson Peak,” “Frankenstein,” “Drood,”a novou adaptaci “Slaughterhouse-Five.”

Všechny informace v tomto článku pramení z Wikipedia, Twitchfilm, and IMDB.

Like this article? Check out our articles from the The Director’s Chair and the Friday Movie Flashback in the Lomography magazine!

written by chooolss on 2013-10-02 in #lifestyle #directors #guillermo-del-toro #film #the-directors-chair #analogue-lifestyle
translated by weeta

More Interesting Articles