Alternatívna vývojka: Červené víno

NiekTorý z vás si už vyskúšali vyvolávanie čiernobielych filmov pomocou instantnej kávy, teda proces, ktorý sa tiež volá Caffenol. Máme však aj ďalšiu alternatívu, a to červené víno. Proces vyvolávania sa potom volá Winol.

Môj nákup

Rád čítam nový časopis PhotoKlassik. Ak ho nepoznáte, je to časopis o súčasnej analógovej fotografii. Nájdete v ňom recenzie fotoaparátov, tipy ako si zariadiť vlastnú tmavú komoru a veľa ďalších vecí! Často sa tam objavujú aj článKy o výrobkoch z produkcie Lomography! Posledne som si kúpil druhé číslo tohto štvrťročníka a pri listovaní v ňom som na jednom z článkov ostal visieť. Alchýmia – Alternatívne vývojky. Podrobne sa v ňom opisuje, ako sa čiernobiele filmy dajú vyvolať pomocou čistiacich prostriedkov. Píše sa v ňom aj o už známom Caffenole. Návody ako pomocou neho vyvolať film nájdete tu, tu a tu! Vyvolávanie čb filmov pomocou Caffenolu a Winolu je veľmi podobné!

Potrebujete:

  • 500ml červeného vína
  • 50g bezvodnej sódy (tiež pod názvom pracia sóda, oficiálne Na2CO3)
  • 2g vitamínu C
  • 0,5g bromidu draselného (nepovinné)
  • ustaľovač

Pri “surovinách” si treba dať na pár vecí pozor. Červené víno môže pokojne byť to najlacnejšie, čo v obchode nájdete. Sóda (alebo tiež pracia sóda, nájdede ju skôr v bioobchodoch) je uhličitan sodný, jemný, biely prášok (ja som ho z plastového sáčku presypal do uzatvárateľnej fľaše) a pri vitamíne C by ste nemali siahnuť po šumivých C-vitamínových tabletách. Obsahujú totiž ešte ďalšie látky, ktoré by proces vyvolávania mohli narušiť. Mne sa v DMke podarilo nájsť lacný, čistý vitamín C v práškovej podobe (kyselina askorbová). Môžete, ale nemusíte, pridať aj bromid draselný. Ja som sa k troche bromidu draselného dostal vďaka môjmu učiteľovi chémie. Pri ďalšom vyvolávaní budem postupovať bez neho, aby som zistil, či vo výsledku bude viditeľný rozdiel.
TIP: Ak použijete aj bromid draselný, vývojku po použití musíte správne odstrániť (odniesť do zberného dvora)! Nesmiete ju len tak vyliať do umývadla/drezu.

A teraz poďme na vec. Film Ilford FP4+ (35mm) som nafotil pomocou Lubitela 166U a doma som ho potom navil do vyvolávacieho tanku. Potom som sa vybral do kuchyne, aby som tam zmiešal suroviny.

Na váhe som odvážil sódu, vitamín C a bromid draselný a nasypal ich do veľkej odmerky, do ktorej som predtým nalial 500ml červeného vína. Zmes som miešal dovtedy, pokým sa všetko bezozvyšku nerozpustilo. Vytvorilo sa mi zopár hrudiek, ktoré som odstránil sitkom.

No a teraz už naozaj ide do tuhého!

Túto výrazne páchnucu vývojku teraz treba naliať do tanku, v ktorom ju musíme celú jednu minútu neustále nakláňať sem a tam. Po každej ďalšej ubehnutej minúte treba tank 3x ponakláňať a to po dobu cca. 44 minút.

Keď týchto 45 minút ubehne, prelejte vývojku z tanku späť do nádoby a film perte. Pranie nahradzuje prerušovač. Do tanku som napustil vlažnú vodu, 5x popreklápal, vymenil vodu, 10x popreklápal, znovu vymenil vodu a 20x popreklápal.

Teraz budete potrebovať jedinú chemikáliu celého vyvolávania a to ustalovač. Ja som použil FIX-Ag. Návod na použitie, teda to, ako veľmi je potrebné koncentrát zriediť a ako dlho treba film ustaľovať a tank nakláňať, je napísané na fľaši.
Po ubehnutí času potrebného na ustaľovanie ustaľovač vylejeme späť do nádoby a následne sa pustíme do záverečného prania filmu, aby sme odstránili všetky zvyšky chemikálie.

TERAZ FILM MôŽETE VYBRAŤ Z TANKU!

A tu sú moje výsledky:

Credits: brommi

Najbližšie vyskúšam Tenol, vyvolávanie pomocou čierneho čaju!

Skúšajte winol a bavte sa ;)

written by brommi on 2013-05-13 in #gear #tipster #soda #labak #vyvolavanie #bezvodna-soda #winol #pracia-soda #analog #alternativna-vyvojka #cervene-vino #vitamin-c #cb #bromid-draselny #labrat
translated by sharkteeth

More Interesting Articles