Stratskine kreatívne okienko: Fotoaparát Janus

Janus bol starorímsky boh s dvomi tvárami. Trefný názov pre fotoaparát, ktorý dokáže exponovať film z oboch strán. A krásne na tom je to: že si takýto Janus fotoaparát dokážete vyrobiť aj sami.

Credits: stratski

Dávnejšie som videla článok o Smena Siam, o dvoch Smenách, ktoré boli spolu spojené, aby tak vytvárali siamský fotoaparát.. Moja prvá reakcia bola: wow. Taký chcem! Nadobudla som sebavedomie, keď som hackla svoj fotoaparát a tak som sa rozhodla vyskúšať to.

Nemám dve Smeny a aj keby som mala, tak ich nespojím dokopy. V mojom okolí je však obchod s rozličným tovarom, ktorý je plný lacných brakových fotoaparátov.. Rozhodla som sa, že začnem jednoducho – na zadnú časť normálneho fotoaprátu pridám pinhole fotoaparát.

Prvým krokom bolo navštíviť obchod s rozličným tovarom a nájsť lacný a jednoduchý fotoaparát, ktorý by som mohla obetovať. Bol to nakoniec Jack’O, fotoaparát, ktorý som si primárne zvolila najmä preto, že hoci bolo na obale písané, že je to 24-obrázkový fotoaparát, na fotoaparáte celkom zreteľne vidno (aj z vnútra balenia), že počítadlo ide až do 36.

Jack’O fotoaparát s odňatou zabudovanou krytkou.

Po tom, čo som viac-menej presne merala, som sa rozhodla, kde vyrežem dieru do zadnej časti fotoaparátu s pomocou orezávadla. Nebolo to také jednoduché ako som si myslela. Tvrdý plast… Po hodine pokusov a ohrozovania života a tepien sa vrátil domovo môj muž a poradil mi nahriať nôž. Vynikajúca rada, pretože po päťnástich minútach nahrievania a roztápania sa mi podarilo vyrezať obdĺžnikovú dieru, a dokonca na správnom mieste.

Diera bola trochu drsná, ale s pomocou šmirgľového papiera som vyrovnala všetky nezrovnalosti. Pod vodovodným kohútikom som zmyla všetok prach. S drahými fotoaprátmi by ste toto neskúšali, ale jednoduchému lacnému fotoaparátu trocha vody neublíži. Len ho potom úplne vysušte, aby sa vám nelepil film.

Ďalším krokom bolo vytvoriť “pinhole telo”. Podobne ako pinhole fotoaparát zo zápalkovej škatuľky lucipin, ale miesto aby sa vnútorná časť škatuľky vsúvala do vonkajšej, obe časti som uložila na seba a vytvorila hlbšie telo fotoaparátu. Povaľovala sa mi tu stará plechovka od piva, ktorá mala v sebe pinhole dierku, no bola celkom veľká a ak si matne spomínam, tak väčšia pinhole dierka funguje s väčším telom.

Pinhole telo.

Potom som pinhole telo umiestnila na otvor vo fotoaparáte a upevnila ho čiernou páskou. Snažila som sa zarovnať pinhole s šošovkou fotoaparátu čo najlepšie ako sa to dalo. Jack’O sa stal Janusom geworden.

Pinhole telo pripevnené na fotoaparát.

Film sa zakladá do fotoaparátu bežným spôsobom. Ak chcem normálnu fotku, cvaknem a posuniem na ďalší záber. Ak by som chcela (redscale) pinhole fotku, odfotím najprv pinhole fotku, zakryjem šošovku s krytkou (a mojou rukou), odfotím znova, a posuniem na ďalší záber. Ak chcem kombináciu, odfotím, spravím pinhole fotku, a posuniem.

A funguje to? Áno! Pinhole fotky zväčša prekryjú tie normálne zábery (na tom musím popracovať; zistiť, ktoré poradie záberov bude najlepšie), ale koniec koncov, som spokojná.

Credits: stratski

Vyzývam vás, aby ste si aj vy takýto fotoaparát vyrobili. Variácií môže byť mnoho. Dovnútra môžete vložiť aj masku a vytvoriť splitzer-fotky: napoly normálne zábery, napoly redscale, bez prekrytia. Alebo môžete pridať multiexpozíciu, či Bulb mód. Alebo všetko dokopy. Teším sa na vaše výtvory.

written by stratski on 2013-04-10 in #gear #tipster #urob-si-sam #tipster #fotoaparat #diy #janus #redscale #ebs #pinhole #dvojity
translated by no-me5555

More Interesting Articles