Rané fotografické procesy: Kolodiový proces

Po úspěchu daguerrotypie a jak postupně rostl zájem o pořizování a zachovávání snímků, snažil se člověk vymyslet způsob, jak vyprodukovat mnoho kopií stejného obrázku. A hle, vznikl kolodiový proces.

Kolodiový proces, známější jako mokrý proces, byl vynalezen v roce 1851 Fredericem Scott Archerem. Je to jednoduchý proces, kdy se čistá skleněná tabulka potáhne směsí bromidu, jodidu nebo chloridu rozpuštěném v kolodiu a poté umístěná do lázně stříbrného nitrátu. Obraz je exponován na tabulku dokud je vlhká a pak je třeba ji okamžitě vyvolat.

Proces se prokázal být docela výzvou, vzhledem k tomu, že je vše — od potahování po vyvolání — nutno udělat než tabulka uschne, ale zároveň se stal velkým dobrodružstvím, protože proces je mnohem rychlejší než při dělání daguerrotypie. A protože obrázek zachycený na skleněné tabulce je negativ, umožňuje lidem udělat nespočet kopií stejného obrázku.

Právě tyto důvody umožnily kolodiovému procesu zcela nahradit daguerrotypii jako výhradní fotografický proces v 50. letech 19. století.

Mohlo by vás zajímat:

written by geegraphy on 2013-02-28 in #lifestyle #videos #george-eastman-house #wet-plate-process #early-photographic-process #collodion-process
translated by weeta

More Interesting Articles