San Diego Surf: Poslední film od Andyho Warhola

Warhol mohl zůstat typickým obyvatelem východního pobřeží Ameriky, ale umění ho přivedlo až do slunné Kalifornie. "San Diego Surf", natočený na 16mm barevný film, byl nedokončen kvůli Andyho zraněním, která byla následkem pokusu o vraždu. Nedávno ho však kompletně dokončil Paul Morrisey, který s Warholem spolupracoval. Film je poprvé promítán o čytři desetiletí později.

San Diego Surf (1968/1996). 16mm film, barva, zvuk, 90 minut. Photo via Warhol

Odproštění se od svého notoricky známého uměleckého studia The Factory v New Yorku – Andy Warhol vycestoval na západní pobřeží v létě 1968, aby natočil příběh o nešťastně ženatém páru, který pronajímá svůj dům na pláži surfařům. San Diego Surf natočil společně s Paulem Morrisseym na dvě 16mm kamery – Morrisey byl jeho společníkem při režírování u dalších projektů jako Flesh, Trash, a Women v Revolt. Účinkujícími herci jsou hvězdy jako Superstars Viva, Taylor Mead, Louis Waldon, Joe Dallesandro, Tom Hompertz, Ingrid Superstar, a Eric Emerson.

Měsíc poté, co byl film natočen, se stal Warhol obětí pokusu o vraždu, což zamenalo konec jeho filmové kariéry. Feministická umělkyně Valerie Solanas ho několikrát postřelila. Útok přežil, ale zůstal těžce zraněný a oslabený. Nebyl schopný fungovat bez chirurgického korzetu, který mu však zabraňoval v práci za kamerou.

Photo via Warhol

“Než jsem byl postřelen, jsem si vždy myslel, že jsem byl spíše v půli cesty, než na jejím konci – vždycky jsem měl podezření, že se dívám na televizi, místo toho, abych žil opravdový život. Lidé někdy říkají, že způsob, jakým se věci dějí ve filmech, je nereálný, ale ve skutečnosti je to tak, že jsou nereálné věci, které se dějí v životě. Filmy tvoří dojem, že emoce jsou tak silné a skutečné, že když se vám některé věci opravdu stanou, je to jako byste sledovali televizi – nic necítíte. Pravdou je, že od té doby, co jsem byl postřelen, jsem si uvědomil, že jsem se jen díval na televizi. Přepínání kanálů, to vše je televize. "

Režiséři Andy Warhol a Paul Morrissey. Photos via Tumblr

V roce 1995, téměř deset let po jeho smrti, Nadace Andyho Warhola pověřila Morrisseyho dokončit úpravy, na základě existujících poznámek a hrubého střihu. _San Diego Surf_ byl poprvé veřejně promítán v lednu 2013 v Muzeu moderního umění v New Yorku – 40 let poté, co byl natočen. Jaké to je pro “moderní biograf”?

Zdroje: Warhol a Wikipedia.

written by denisesanjose on 2013-02-22 in #news #surf #california #movies #16mm #vintage #andy-warhol #1968 #san-diego-surf #paul-morrissey
translated by lomography-cz

More Interesting Articles