Lekcie od Andyho Warhola

Keďže oslavujeme život a dielo renomovaného umelca Andyho Warhola, je namieste, aby sme vám od tejto ikony pop artu ponúkli zopár zrniek múdrosti: citátov, ktoré nám v priebehu rokov, priblížili jeho pohľad na život, vzťahy, umenie a mnoho ďalších vecí.

Andy Warhol, tento významný vizionár, mal množstvo tvárí — bol to maliar, grafický dizajnér, fotograf a filmár, ale aj veľmi zaujímavý človek plný protikladov: vravel, čo si myslel a býval obklopený ľuďmi, no podľa priateľov to bol “plachý introvert”. Raz povedal, že ak sa o ňom chceme dozvedieť úplne všetko, stačí ak sa pozrieme na neho a jeho diela. Neuškodí však, ak sa na túto ikonu umenia teraz pozrieme aj prostredníctvom jeho názorov na život, ľudí, umenie, fotografiu a mnoho ďalších vecí.

O živote

Nie je život len séria obrázkov, ktoré sa pri tom ako sa opakujú, mierne obmieňajú?

Vraví sa, že časom sa všetko mení, ale v podstate to musíte zmeniť vy sami.

Predstava čakania na niečo, robí to niečo oveľa žiadanejšie.

V budúcnosti bude mať každý na svete svojich pätnásť minút slávy.

Tvoj vlastný život, to čo práve prežívaš, nikdy nemá žiadnu výnimočnú atmosféru – tú nadobudne, až keď sa zmení na spomienku.

Warhol a Mick Jagger. Foto z Who Killed Bambi

O ľuďoch


No ja tvrdím, že jeden je spoločnosť, dvaja sú dav a traja sú párty.

Vôbec si nevšímajte, čo o vás píšu. Iba si to odmerajte pravítkom.

Ľudia sa menia, len keď sú na to pripravení. Nikdy nie predtým a niekedy zomrú skôr, než sa k tomu dostanú. Ak o zmenu nestoja, neprinútite ich k nej, a ak sa pre ňu rozhodnú, nič im v nej viac nezabráni.

Sny ľuďom prinášajú len problémy. Ak nemáte sny, nemáte problémy, pretože sa uspokojíte s tým, čo je k dispozícii.

Niekedy sa ľudia celé roky ubíjajú tou istou vecou a pritom by stačilo povedať: No a čo. Ja to hovorím veľmi rád. No a čo.

Myslím, že niekedy v šesťdesiatych rokoch ľudia zabudli, čo vlastne emócie sú. A nemyslím, že si na to potom ešte niekedy spomenuli.

Andy Warhol rád fotil kamarátov a modely na Polaroid a kompaktné fotoaparáty, ako Minox EL, ktorý drží na tejto fotke. Foto z Madison.com

O fotkách

Na fotkách je najlepšie to, že sa nikdy nezmenia, napriek tomu že ľudia na nich áno.

Dobrá fotka je podľa mňa ostrá a je na nej niekto slávny.

Fotografia znamená, že viem, kde som sa v tú ktorú minútu nachádzal. Preto fotím. Je to vizuálny denník.

Warhol vo svojej legendárnej továrni Silver Factory, kde tvorí veľdiela popartu a usporadúva stretnutia svojich Superstars a ďalších kamarátov. Fotky z Ever Heard of London on Blogspot, Dear Dear Chicago on Wordpress, a beryll.com

O umení

Umenie je to, čo vám ostatní ako umenie zhltnú.

Musíte robiť veci, ktorým priemerní ľudia nerozumejú. Len tie sú dobré.

Umelec je niekto, kto vytvára veci, ktoré ľudia nepotrebujú ale o ktorých si on – z nejakého dôvodu – myslí, že by bolo celkom fajn, keby ich mali.

Väčšina ľudí v Amerike si myslí, že Art (umenie po ang.) je mužské meno.

Keď už raz pop art ‘pochopíte’, symbol už nikdy nebude tým, čím býval. A keď už raz v súlade s pop artom aj myslíte, Amerika už pre vás nikdy nebude taká ako predtým.

Myslím, že vlastniť pôdu a nezničiť ju, je to najnádhernejšie umelecké dielo, aké by si človek mohol priať.

Zarábanie peňazí je umenie a práca je umenie a dobrý obchod je to najväčšie umenie.

Ak sa vám článok páčil, možno by sa vám páčili aj ďalšie články o Andym Warholovi v Magazíne alebo články zo série Lekcie od majstrov fotografie!

Všetky podklady k článku sú z AndyWarhol.net, Brainy Quote, Andy Warhol Quotes, a Good Reads.

written by plasticpopsicle on 2013-02-22 in #lifestyle #umenie #citaty #lomography #andy-warhol #umelec #warhol #lekcie #analogovy-zivot
translated by sharkteeth

More Interesting Articles