Nejlepší použití vašich filmů

Pár tipů jak a kdy použít jaký tip filmu.

Credits: suizidekid

Ahoj, jestli jste lomoolici jako já, a chcete fotit kdekoliv je to možné ale nejste si jistí kdy použít jaký typ filmu, tady je pár tipů:

1.) Slide film (cross processed):
Slide film je dobrý použít kdekoliv kde je hodně světla, krásná obloha třeba i s trochou krásných mraků.
Nejdůležitější věc, kterou bys měl vědět, když se rozhodneš pro cross processing je, že se promění jenom barvy, takže lepší efekt dostaneš, když budeš fotit něco barevnějšího než jen šedé ulice s šedými zděmi. I kontrast bude lepší.

Skvělý snový a nereálný výsledek dostaneš i při focení západu slunce.

Credits: suizidekid

Můžeš dostat i silnější atmosféru snímku, pokud použiješ ten správný slide film.
Například na podzim zkus použít Fuji Velvia 100 a dostaneš více tónů červené a hnědé.

Credits: suizidekid

Na jaře můžeš například použít Lomography X-Pro Slide 200 a dostaneš svěžejší vzhled tvých fotek.

Credits: suizidekid

Já osobně miluju focení siluet na různé druhy slide filmů, protože to fotkám dodává dramatický efekt, což mylsím je skvělé.

Credits: suizidekid & legacy

2.) Negative Filmy
Klasika. Nikdy nemůžeš nic zkazit s negative filmy, ale také nikdy nedostaneš ty skvělé barevné efekty, jako za použití cross processingu u slide filmu. Ale je tu pár věcí, které preferuji fotit s negative filmy, jako třeba fotky v lese nebo sněhu.
Ve srovnání se slide filmy, je u negative filmů více typů ISO. Takže pokud není zrovna nejlepší počasí, použij film s ISO 400 nebo 800. A to samé platí i pokud chceš fotit v místnosti bez blesku. Negative filmy jsou skvělé taky na portréty (např. černobílé), protože dostaneš přírodní odstín kůže.

Credits: suizidekid

3.) Černobílé filmy

Opravdu rád používám černobílé filmy, protože při jejich použití nezáleží na tom jaké je venku počasí. Takže řekněme, že je studený, pochmurný, lisopadový den. Obloha je šedá a po slunci ani památka… ano, to je perfektní příležitost pro použití role Č/B filmu. Například Lomography LAdy Grey a uvidíš, budeš velmi spokojený s výsledkem.
Pokud by jsi v tu smaou situaci použil tvůj slide film, pravděpodobně by byly fotky přepálené, přeexponované.
Představme si, že je červen a slunce super pálí. I tady můžeš použít Lomography Earl Grey a dostaneš fotky s vysokým kontrastem.Můj oblíbený je Ilford Xp2 400 film.

Credits: suizidekid

4.) Redscaled film

S redscale filmy, máš hodně možností. Je velmi přizpůsobivý a nejlepší věc na něm je ta, že ho můžeš použít ať je super jasno a nebo zataženo. Taky můžeš dosáhnou různých výsledků změnou ISO. Tady je pár příkladů:

slunečný letní den a nebe plné skvělých mraků – 200 ISO
hezký podzimní den – 100 ISO
hezký podzimní den – 50 ISO
den pod mrakem – 50 ISO
velmi zataženo, zimní den – 100 ISO

written by suizidekid on 2013-02-19 in #gear #tipster #slide #iso #portrait #silhouette #autumn #redscale #sunset #b-w #black-and-white #film #spring #tipster #negative
translated by kobliha

More Interesting Articles