Zenit 412LS - recenzia bystrej a zmyselnej ruskej zrkadlovky

Inteligentná a zvodná ponuka od Zenitu môže skrášliť vašu poličku s fotoaparátmi, alebo zaplniť vašu brašňu s fotoaparátmi. Zrkadlovka za takú super cenu je naozaj pokušením.

Credits: neanderthalis

V roku 2010 som mal už za sebou rok fotenia na film. Mal som Action Sampler, Holgu 135, Dianu F+ a môj Canon AE-1. Chcel som nejakú novú výzvu a v tom čase bola moja zberateľská vášeň iba v začiatkoch. Kvôli iným záľubám som na fotografiu nemal veľa peňazí. Hľadal som v aukciách a potom aj na Lomography. Iné fotoaparáty, ako napr. LC-A+ a Lubitel 166, boli finančne mimo môj dosah. Našiel som malú ruskú krásku s názvom Zenit 412LS, ktorá sa zmestila do môjho rozpočtu.

Očarila ma z viacerých príčin. Po prvé – bola manuálna. Mala expozimeter, čo je pre niekoho, kto sa stále veľa učí, užitočná pomôcka. Po druhé – má DX kódovanie, ktoré vám pomôže automaticky nastaviť expozimeter. Po tretie – pod všetkým tým plastom bol pevný kovový rám.

Prvý krát som fotoaparát použil s filmom Fuji 200.

Credits: neanderthalis

Začal som veriť expozimetru. Taktiež som sa naučil, že poistka na pretáčanie filmu sa nachádza pri spúšti a zároveň vynuluje aj počítadlo. Treba trochu cviku, aby ste poistku nestlačili a nestratili tak prehľad o počte zvyšných záberov.

412LS má aj káblovú spúšť, ktorá sa dá využiť na srandy s dlhými expozíciami v režime B – napr. ako ja počas Vianoc v roku 2010 s filmom 400 CN.

Credits: neanderthalis

Fotoaparát je vhodný aj na čiernobielu fotografiu. Použil som oranžový filter a rozhodol sa v jedno popoludnie otestovať expozimeter v rôznych svetelných podmienkach a za jasného svetla. Podľa mňa zvládol test na výbornú.

Credits: neanderthalis

Fotoaparát má aj závit na statív a samospúšť (navíjate ju pomocou kolieska), ktorá je vhodnejšia na rodinné portréty ako na autoportréty. DX kódovanie má rozpätie citlivosti 25-3200 ISO, čo je naozaj výhoda, lebo môžete použiť takmer akýkoľvek dostupný film.

Šošovka je ostrá a Lomo ponúka ďalšie sklenené objektívy, ktorými si môžete rozšíriť zbierku k 412LS. Odporúčam tento fotoaparát komukoľvek, kto si chce zlepšiť skúsenosti nadobudnuté z LC-A+ a chce sa i naďalej baviť s ruskými fotoaparátmi. Nie je veľmi drahá a poskytuje kvantá zábavy. Kúpu neľutujem.

Ponorte sa a jednu si zadovážte.

Aloha!

written by neanderthalis on 2013-02-18 in #reviews #dx #rusky #zenit #zrkadlovka #test #slr #recenzia
translated by no-me5555

More Interesting Articles