Ako oskenovať váš 110 film

3

V decembri som dostal dva 110 filmy (B&W Orca a Color Tiger) vo fotolabe, kam zvyčajne chodím. Neznepokojilo ma v ktorých foťákoch tieto filmy použijem, lebo v čase keď začal tento návrat k 110 formátu, sa mi zo second-handu podarilo získať veľmi zachovalý Agfamatic. Čo ma naozaj trápilo bolo ako naskenujem taký malý film. Koniec koncov, nebolo to až také zložité a chcem sa s vami podeliť o svoje skúsenosti...

Aby ste mohli oskenovať 110 film potrebujete:

1. Skener so skenovacími maskami (ja používam Epson V500)
2. Nožnice
3. Izolačnú pásku (to by mal mať každý správny lomografista)
4. Vyvolaný film

Myslím, že som na nič nezabudol, ale aby sme si to zosumarizovali, tu je obrazová príloha:

Prvú vec, ktorú budete musieť brať do úvahy, je pred vyvolaním filmu povedať pracovníkom fotolabu, aby vám neroztrihali film (neskôr to sami spravíte), čiže budete môcť ovplyvňovať, čo chcete naskenovať.

Rozhodol som sa použiť skenovaciu masku na zvitkové filmy z môjho Epsonu V500. Prečo? Keď budete strihať film, zistíte, že sa zvykne skrútiť, a tomu musíte zamedziť, aby ste film správne oskenovali. (Poznámka: v prípade Epson skenovacej masky na zvitkové filmy, by mal mať každý odstrihnutý kúsok filmu 5 záberov).

Skrúca sa vám film? Nebojte sa, na to poslúži izolačná páska. Nastrihajte pár malých kúskov a opatrne ich umiestnite na oba konce filmu. Potom jeden koniec pripevnite k skenovacej maske, opatrne, ale pevne a pri pripevňovaní druhého konca zatlačte film tak, aby sa vyrovnal čo najviac:

Po tom, čo to spravíte, by mala skenovacia maska vyzerať takto:

Ak ste nasledovali všetky kroky a vyzerá to tak, ako na mojich fotkách…ste pripravení skenovať!

Poviem vám ešte, čo sa stalo s koncom môjho filmu. Kvôli manipulácii s filmom a kvôli tomu, že 110 film má 24 obrázkov, je možné, že posledný kúsok filmu nebude dostatočne dlhý, aby ste ho oskenovali týmto spôsobom. To však neprekáža…vezmite pásku a pripevnite akýkoľvek kúsok filmu na ktorom nie sú zábery (na začiatku filmu žiadne nebývajú) tak, aby ste dostatočne predĺžili film a mohli ho tak pripevniť ku skenovacej maske:

Nuž, a teraz keď už to viete, užívajte si skenovanie vašich 110 filmov!

written by jet on 2013-02-15 in #gear #tipster #epson-v500 #tipster #110 #skener #skenovacia-maska #film
translated by no-me5555

3 Comments

 1. empiko
  empiko ·

  Nejaky tip ako zabranit necistotam na filme? Naposledy som sa pokusal skenovat dost prachom zapadnuty film, a na fotkach to teda bolo vidiet. Oplachol som ho v studenej vode, vysledok sa zlepsil, ale aj tak sa tam nachytali nejake necistoty zo vzduchu.

 2. no-me5555
  no-me5555 ·

  Fyzicky by sa dal prach odstrániť pomocou takého čistiaceho balónika so vzduchom. Digitálne by mohol pomôcť aj skenovací program a skener - ja mám Epson V500 a ten má funkciu aj odstraňovania škrabancov a prachových stôp. Neviem ale do akej miery je schopný to uspokojivo prečistiť, ale mohol by pomôcť.

 3. miskopo
  miskopo ·

  Môžte mi prosím poradiť? Skenoval som 120 film na bežnom plochom skeneri, farebný negatív som dal pod sklo, aby bol rovný, na to dal papier a zhora svietil baterkou, aby som mal backlight. Po inverzii skenov, som však zistil, že sú takmer čiernobiele :( Máte nejaké nápady? Ďakujem

  Skener dokáže odstrániť prach digitálne celkom uspokojivo :)

More Interesting Articles