Tipy pro dlouhé expozice: Focení světelných drah dopravy

Použij tvou Holgu, Diana F nebo jiný fotoaparát s režimem bulb-B! k pořízení skvělých snímků zachycujících světelné dráhy aut. Nauč se používat dlouhé expozice!

Credits: kitschiguy

Všichni jsme je viděli. Tyhle fotografie zachycující pláže nebo vodopády, kde voda vypadá jako mléčná mlha nebo města, kde namísto aut na dálnicích zbyla jen světelná šmouha. Ale jak to udělat? Jaká černá magie a kouzla? Vlastně… je to celkem jednoduché a zvládne to každý. Potřebujete k tomu jenom Holgu, Diana F+ nebo jakýkoliv fotoaparát s režimem ‘bulb’. Chcete vytvořit fotografie, které vám budou přátelé závidět? Nepřestávejte číst, a dozvíte se jak na to.

Mamiya C220 / Fuji Superia X-tra 400 / Approx 8 seconds

Co budete potřebovat:

  • Analogový fotoaparát s režimem ‘B’ nebo ‘bulb’. Holga nebo Diana F+ je perfektní.
  • Stativ, pokud ho máte. Pokud ne, postačí pevné zábradlí, plot nebo zeď.
  • Tvůj oblíbený film.
  • Trochu času.

Místo

Jako první musíte najít místo. Vysoký most nad dálnicí, nebo několikaproudovou silnicí, kde budete mít místo postavit stativ. Jestli budete fotit bez stativu a nebezpečně se naklánět, zabraňte pádu vašeho foťáku a mějte ho kolem krku (zápěstí, nebo prostě jakkoliv upevněný).
Pamatujte ale, že každé pohnutí bude na fotce vidět, je tedy dobré držet ho pevně a hýbat s ním co nejméně, jak jen to je možné.

Expozice

Preciznost expozice bude záležet na několika věcech: S jak moc světlem budeš pracovat, jaké ISO má tvůj film a jak dlouhý efekt dráhy chceš mít. Zjistil jsem, že pokud je rychlost uzávěrky víc jak 8 sekund tak mi to vyhovuje. Světelná dráha je dlouhá, zaplní celou silnici a auta nejsou viditelná.

Nad velmi frekventovanou silnicí s filmem ISO 400 použij clonu f/16. Pamatuj si, že se všechno zdvojuje. Takže při použití clony f/16 použiješ čas 8 sekund a jestli chceš mít clonu f/22,hádej co? Doba expozice bude 16 sekund . Takže chápeme? Jdeme dál…

Credits: kitschiguy

Fotoaparát

Tvůj foťák musí mít manuální tlačítko spouště (závěrky) nebo režim ‘B’ – ‘bulb’, který budeš potřebovat pro dlouhou expozici. Výše uvedené fotky jsem fotil na mojí Mamiya C220, ale ty můžeš klidně použít Holgu nebo Dianu F+ atd. Prostě jen nastav na Dianě f/16, což je nastavení pro slunce, a podrž tvůj malíček na spoušti po dobu 8 sekund – ale drž to pevně a co nejmíň s foťákem hýbej! To je to, na co se musíš nejvíce soustředit.

Možná bude jednoduší, postavit foťák na zeď nebo ploché zábradlí, protože pak můžeš více zabránit třasu.

Credits: kitschiguy

Film

Vcelku můžeš použít film jakýkoli. Ale nějaké vyhovují více. Nějaké filmy trpí vzájemnou závadou (někdy ve vztahu mezi clonou, závěrkou a ISO dochází k poruše), a u filmů s vysokou citlivostí může docházet k zrnitosti. Všechno záleží na tom, jak chceš, aby fotka vypadala. Já použil Fuji Superia X-tra 400 film pro snímky pořízené Mamiyou, ale jednoduše jenom proto, že jsem ho měl ve foťáku. 160 ISO film jako například Fuji Reala nebo Kodak Portra budou taky skvěle fungovat.

Pár rad:

  • Pro dlouhé expozice je potřeba držet foťák stabilně a bez hnutí. Jasný? Ale HEJ! tohle lomografie,jo? Proč neexperimentovat? Vyzkoušej v půlce snímání s foťáčkem trochu zahýbat a uvidíš co z toho vzejde.
  • Můžeš do toho vložit i snímek pouličního osvětlení a vytvořit ‘starburst’ efekt. Řekni f/16 nebo f/22?
  • Pokud použiješ most pro pěší, pamatuj, že kolem mohou chodit lidé a způsobit malé otřesy, které by na fotce mohly být vidět.
  • Já rád fotím za jasné noci, aby byla světla dobře vidět. Odlišné prostředí – různorodé fotky. Takže znova: Experimentuj a uvidíš, co se stane!
  • Nejsi nijak omezen svými objekty. Lidé, například, jsou skvělé objekty pro dlouhé expozice, speciálně pokud vedle nich je nějaká věc, která se nehýbe.

Takže to bychom měli. Všechno, co potřebuješ teď, je jít ven, procvičovat, zkoušet, experimentovat!.
Jo! a hodně se u toho bav!

written by kitschiguy on 2013-01-30 in #gear #tipster #lomography #long-exposures #mamiya #select-type-of-tipster #olympus-xa #light-trails #camera #tutorial #select-what-this-tipster-is-about #holga #hong-kong #diana
translated by kobliha

More Interesting Articles