Svet v 360º

Ako na kruhové spinner fotky v 6tich jednoduchých krokoch!

Credits: aido

Ahoj Lomografisti! Veľa z vás sa ma pýtalo ako robím “kruhové” spinner fotky, také kde sa spája koniec so začiatkom. Neviem či táto technika má meno ale ja ju volám “mini-svet”, pochopíte z poslednej fotky.

Raz som našiel na internete fotku nafotenú so "Spinnerom 360”:http://shop.lomography.com/cameras/spinner-360-cameras. Táto vyriešila môj problém s vertikálnymi spinner panorámami: fotka bola okrúhla a začiatok a koniec boli spojené. Prepáčte ale musíte ma pochopiť, mám rád keď sú ľudia a krajina tak ako majú byť.

Pred tým ako začnem s tutorialom, musím sa spýtať či máte Adobe Photoshop? Bez toho to totiž nepôjde. Na efekt je potrebný filter Polar Coordinates.

Takže tu postup:

1. Najprv sa musíme uistiť, že je fotka úplne rovná. Ak náhodou nie je môže byť výsledok nedokonalý a krajina nebude sedieť.
2. Odstrihneme prebytočné časti fotky (opakujúce sa elementi napr.).

3. Aby filter dobre fungoval, musí byť fotka horizontálne takže ak je vertikálne musíte ho otočiť o 90°. Je na vás akým smerom ho otočíte.

4. Na ďalší krok potrebujeme štvorcovú plochu, takže vytvorte súbor s rovnakými veľkosťami strán.

5. Tak a je tu predposledný krok pred spustením filtra: treba roztiahnuť obrázok tak aby vyplnil skoro celú plochu štvorca. Preto hovorím skoro celú lebo rád nechávam prázdy pás na vrchu, ktorý vytvorí dierku v strede výsledného obrázku. Ale toto je len a len na vás.

6. Tak a je tu čas na použitie magického filtra: zvolte Distort filter “Polar Coordinates”.

Myslím, že je to veľmi jednoduché…

Na záver vysvetlenie prečo efekt volám “mini-svet”: ako vidíte na obrázku, ak použijete horizontálne foto, výsledok vyzerá ako svet “Malého Princa”.

Credits: aido

A teraz šup vyskúšať!

written by aido on 2013-01-27 in #gear #tipster #photoshop #kruhova-panorama #polar-coordinates #spinner-360 #tutotrial #mini-svet
translated by lomojolo

More Interesting Articles