Smena Siam - expert na viacnásobné expozície

1

Jedno telo a dva objektívy otočené chrbtom. Foťák špeciálne navrhnutý na fotenie viacnásobných expozícií.

Credits: gndrfck

Tento nápad mi skrsol v hlave vďaka neuhasiteľnej túžbe po kontrole dvojitých expozícií v reálnom čase. A to teraz nemyslím len také hocaké. Opačnú stranu negatívneho filmu totiž môžeš použiť ako redscale.

Vždy som skúšal rôzne masky, ktoré som vkladal pred film. Väčšinou však nedržali na mieste. Po opätovnom založení vznikalo veľa nepresností, pretože som film nikdy neprevinul na to isté políčko. Na obrázkoch sa objavovali čierne tiene alebo aj diery z použitých masiek. Občas to vyzeralo fajn, ale väčšinou sa mi to vôbec nepáčilo.

Credits: gndrfck

Ako základ na dvojfoťák som použil Smenu 8M. Spojením dvoch kusov som získal objektív z oboch strán filmu. Vo výsledku môžem fotiť normálne, či redscale fotky alebo ich jednoducho skombinovať.

Credits: gndrfck

Výhodou je, že môžem do foťáku pohodlnejšie vkladať masky.

Kruhy.

Credits: gndrfck

Trojuholníky.

Credits: gndrfck

A nakoniec samotná Smena-Siam.

Credits: gndrfck

Verím, že ako základ takéhoto siamského vynálezu by sa dali použiť aj iné filmové foťáky. Ale to už závisí iba od toho ako to premyslíš =)

Кінець.

written by gndrfck on 2012-12-05 in #gear #tipster #dvojexpozicia #redscale #smena-8m #uprava #modifikacia #multiexpozicia #fotoaparat
translated by tomasgal

One Comment

  1. gndrfck
    gndrfck ·

    @tomasgal
    Ďakujem za preklad!

More Interesting Articles