Ako dostať to najlepšie zo stredoformátového filmu: Vezmi ho von!

Stredný formát je nádhera. Pretože je drahší ako 35 mm film, máme prirodzenú tendenciu viac si ho vážiť. Netreba však byť príliš opatrný. Neboj sa vziať svoj foťák von, aj keď počasie nie je ideálne.

Credits: stratski

Stredný formát je ako stvorený na fotenie krajiny a prírody. Veľké negatívy vedia zachytiť vysoké detaily, hlavne keď ich skombinuješ s kvalitným foťákom. Vždy som sa bál vziať moju Yashica-D na túru.Veď čo ak by začalo pršať? Čo keď sa moje drahé filmy namočia? Naučil som sa však tieto obavy prekonať. Stredný formát je jednoducho príliš dobrý na to, aby sa jeho použitie dalo obmedziť na dokonalé okolnosti.

Holga v daždi.

Tak čo ak začne pršať? Foťáku bude určite fajn ak bude zabalený v taške, možno nejakom extra plastovom vrecúšku. Hlavne bude ihneď po ruke ak sa počasie vylepší. Ok, Rollei aj Hasselblad sú na nosenie po vonku trochu drahé, ale čo ti bráni vziať zo sebou Dianu alebo Holgu? Z vlastnej skúsenosti viem, že Holga prežije aj slabší dážď. Pred silnejším jej stačí úkryt pod pršiplášťom alebo v taške. Iste, vlhkosť je pre fotografiu nepriateľom č.1. Stačí filmy uložiť do plastového púzdra, ktoré je svetlotesné alebo aspon neprepúšťa vodu. Len to s tou ochranou príliš neprežeňte.

Yashica-D v snehu.

Môj tip: Nestrachujte sa zbytočne o svoje foťáky. Boli určené na používanie. Ak ich zrovna nepoužijete v daždi, určite sa budú hodiť keď vyjde slnko. A nakoniec môžete s nimi fotiť fantastické krajinárske fotky, o ktorých môžu 35mm fotografovia iba snívať.

Nádherné stredoformátové krajinky.

written by stratski on 2012-11-30 in #gear #tipster #stredny-format #mokro #tipster #fotoaparat #pocasie #requested #vonku #dazd
translated by tomasgal

More Interesting Articles