Ako fotiť duchov noci

Vždy ste chceli odfotiť ducha a nikdy ste to nespravili? Nech sa páči! Tu je tip ako na to.

Credits: walasiteodito

Aby som bol úprimný, nikdy to nebol reálny duch ale niečo vcelku vizuálne podobné. Naučím vás ako zachytiť podobné fotky ako je táto. Je to veľmi jednoduché!

Čo budeme potrebovať?

1. Foťák podľa tvojho výberu (musí mať bulb mode, ja osobne používam Lubitel 166B)
2. Statív
3. Film s ISO 100 alebo 200 (zvolil som Kodak Ultracolor 100)
4. Káblová spúšť (dá sa to aj bez nej, ale veľmi pomôže)
5. Odvaha

Kde fotiť?

To pravé orechové je záber, v ktorom sa pohybuje množstvo ľudí. Nemalo by tam byť príliš veľa svetla – ideálne tak EV3 alebo 2. Ideálne by záberom nemali prechádzať žiadne autá. Ich svetlá totiž rušia želaný efekt.

Takýmto miestam sa skôr vyhýbajte!

Ako to nafotiť?

1. Nastav si foťák a pripevni ho na statív. Eliminuj možnosť prechádzajúcich áut v zábere na minimum. Môžeš sa trochu schovať, pretože ľudia radi uhýbajú zo záberov, keď vidia, že fotíš.
2. Nastav clonu na f/8 alebo f5.6. Nie príliš veľkú ani príliš malú. Pripevni káblovú spúšť, ktorá ti pomôže eliminovať roztrasenie záberu.
3. Počkaj na ten správny moment, keď ti ľudia vstúpia do záberu. A duchovia sú na fotke! Ešte jeden tip. Ľudia v svetlom oblečení budú vždy lepšie vidieť.
4. Stlač spúšť na 20-30 sekúnd. Tu je miesto pre experimentovanie. Sami zistíte, koľko času na želaný efekt potrebujete.

Credits: walasiteodito

Výsledky:

Zachytíš pohyb ľudí na ulici, ktorí budú vyzerať ako duchovia, pretože budú v pohybe a budú exponovaní kratšiu dobu ako statické objekty na fotke.

Credits: walasiteodito

Ďalšie tipy:

Skús experimentovať s expozíciou, používaj filmy s vyšším ISO,stlač spúšť na kratší čas alebo zmeň nastavenie clony. Stačí sa len nebát a fotiť. Dúfam, že som vám dodal trocha inšpirácie, tak rýchlo do toho! LOMO ON!

Credits: walasiteodito

written by walasiteodito on 2012-11-08 in #gear #tipster #ghost-night
translated by tomasgal

More Interesting Articles