Ako nájsť hviezdy na oblohe

Jasná noc plná žmurkajúcich hviezd je jednoducho nádherná. Niektorí z nás majú to šťastie, že hneď nájdu Veľký voz a Oriónov pás, zatiaľ čo iní si nevšimnú žiadne tvary, a to ani s teleskopom! Pre tých čo sú zvedaví, je tu krátky návod, ako sa vyznať v nočnej oblohe!

Credits: analogeyes

Čítanie hviezd na nočnej oblohe vlastne znamená dokázať identifikovať tvar skupiny hviezd v jednotlivých úsekoch viditeľnej oblohy. Tieto tvary sa volajú súhvezdia alebo konštelácie (nie konšpirácie) a nesú antické mená podľa toho, čo ich tvar pripomína. Tu je niekoľko súhvezdí a asterizmov (asterizmus je len časť súhvezdia), ktoré sa dajú nájsť na oblohe, keď je jasná noc!

Veľký voz
Tvorí ho sedem hviezd. Štyri tvoria voz a zvyšné tri oje. Na Slovensku nájdete Veľký voz, keď sa pozeráte na sever.

Oriónov pás
Tento zimný asterizmus tvoria tri hviezdy usporiadané blízko seba do diagonály a nájdete ich ľahko ak sa pozeráte na juh (resp. juhozápadne od Veľkého voza). Určite si všimnete aj dve jasnejšie hviezdy Betelgeuze a Rigel, ktoré sú na opačných rohoch štvorcového tvaru súhvezdia Orión. “Pás” ho pretína uprostred. .

Býk
Ak ste našli Orión, presuňte od neho svoj zrak hore doprava a hľadajte tvar “V”, pod ktorým sa skrýva súhvezdie Býka. Jasná hviezda, ktorú v ňom uvidíte, symbolizuje jeho oko.

Ak sa vám zdá, že toto bolo pre vás príliš náročné, ale napriek tomu túžite po niečom hviezdnom, zadovážte si fotoaparát La Sardina Copernicus ! Táto Sardinka je jeden zo štyroch fotoaparátov v limitovanej mapovej Lomography edícii Maps Edition cameras. Na prednej strane fotoaparátu je mapa oblohy, na ktorej nájdete Orion v zlomku sekundy ako profík! Tiež ňou samozrejme môžete fotiť krásnu hviezdnu oblohu.

Credits: thrasbarg, fivedayforecast, filby & decuz

written by ilkadj on 2012-09-28 in #gear #tipster #citat #hviezdy #najst #obloha #seria #ako #limitka #mapy
translated by sharkteeth

More Interesting Articles