Vidíme dvojmo - 3 tipy ako na dvojité expozície

"Niekomu sa zatemnieva, iný zasa vidí dvojmo" - Nič sa nebojte. Nejdeme riešiť otravy alkoholom. Poďme sa baviť o dvojitých expozíciách. Dajú sa streliť len tak od boku, ale na vec sa dá ísť aj premyslene. Tieto tri tipy mi pomohli fotiť lepšie dvojexpozície a pomôžu určite aj Vám.

Credits: mario-salvenmoser

Dvojité a viacnásobné expozície sú nám Lomograferom starou známou. Každý sa teší na výsledky žiadaných, či nežiadaných experimentov, ktoré sú často dychberúce. Ako však predísť tomu nepodarkovému rozmazanému mišmašu? Tu sú 3 tipy ako si svoje “dvojité” vylepšiť.

1. Organizácia záberu
Skúste dopredu naplánovať záber a zapamätajte si kam ste umiestnili objekty na fotke. Kde bol kvet, kde má byť tvár. Ak na to nezabudnete, výsledky sa môžu rýchlo dostaviť. Prečo neskúsiť odfotiť to isté o sekundu neskôr, otočiť obrázok hore nohami alebo malým posunom? Choďte do toho a budťe kreatívni!

Credits: mario-salvenmoser

2. Tmavé a svetlé miesta

Treba si tiež dávať pozor aj na svetlo na fotke. Ak máte veľa tmavého na fotke na prvom zábere, druhý sa na týchto miestach krásne zviditeľní. Naopak veľmi svetlé miesta druhého záberu môžu prekryť prvý, či spôsobia zošednutie alebo vybielenie niektorých miest na fotke. S týmito trikmi môžete fotiť napríklad nádherné siluety. Dá sa pohrať aj s nastaveniami foťáku. Zmeňte rýchlosť uzávierky alebo clonu a vytvorte si dominantný záber. A čo je hlavné – nebojte sa experimentovať!

Credits: mario-salvenmoser

3. Vzťah svetlo a ISO
Môžete si povedať, že to je základné pravidlo. Áno je. A práve preto by ste sa ho mali držať. Skúsme vysvetliť na príklade. Ak používate Dianu F+ za slnečného dňa s niekoľkými mrakmi, film máte s ISO 200 možno by ste mali zmeniť nastavenie clony tak, aby ste fotku podexponovali a pustili dnu menej svetla. Viete, čo mám na mysli? Dá sa to vyriešiť aj kúpou filmu s nižším ISO napríklad ISO 100.

Credits: mario-salvenmoser

Tieto 3 základné pravidlá mi veľmi pomohli s dvojitými a viacnásobnými expozíciami. Aké sú vaše skúsenosti? Máte tiež nejaké rady alebo tipy?
Podelte sa s nimi!

written by mario-salvenmoser on 2012-09-23 in #gear #tipster #exposure #mx #multi #multi-exposure #camera #help #double #tutorial #tips #doubles #double-exposure
translated by tomasgal

More Interesting Articles