Pocta Neilovi Armstrongovi

„Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo.“ Takto opísal Neil Armstrong svoj prvý krok na povrchu Mesiaca. Minulá sobota sa stala smutným dňom, keď sa svet dozvedel správu, že americký astronaut Neil Armstrong, prvý človek na Mesiaci, zomrel vo veku 82 rokov. Aby sme si zachovali významné spomienky, tu je pocta človeku, ktorý spravil „veľký skok pre ľudstvo“.

Fotky z Mashable

Neil Armstrong sa narodil 5. augusta 1930 vo Wapakonete v Ohiu, kde takisto začal aj svoju kariéru v NASA. Postupne pracoval ako inžinier, test pilot, astronaut a správca NACA a jej nástupcu NASA (Národného úradu pre letectvo a vesmír). Status kozmonauta získal v roku 1962.

Fotky z Mashable
Fotky NASA

Neil Armstrong vkročil na Mesiac 20. júla 1969 ako veliteľ Apolla 11, kozmickej lode pre misiu na pristátie na Mesiaci. Jeho posádku tvoril Michael Collins, pilot veliteľského modulu a Edwin E. Aldrin Jr., pilot lunárneho modulu.

Posádka Apolla 11, zľava doprava: Neil Armstrong (veliteľ), Michael Collins (pilot veliteľského modulu) a Edwin E. Aldrin Jr. (pilot lunárneho modulu). Fotka NASA
Fotky NASA

Neil Armstrong dostal rôzne významné ocenenia. Podľa oficiálnej stránky NASA, “Armstrong bol vyznamenaný 17 krajinami a dostal rôzne špeciálne vyznamenania, vrátane “the Presidential Medal of Freedom; the Congressional Gold Medal; the Congressional Space Medal of Honor; the Explorers Club Medal; the Robert H. Goddard Memorial Trophy; the NASA Distinguished Service Medal; the Harmon International Aviation Trophy; the Royal Geographic Society’s Gold Medal; the Federation Aeronautique Internationale’s Gold Space Medal; the American Astronautical Society Flight Achievement Award; the Robert J. Collier Trophy; the AIAA Astronautics Award; the Octave Chanute Award; and the John J. Montgomery Award”) ."

Fotky z Mashable
Fotky NASA

Prvý muž, ktorý urobil krok na Mesiaci, zomrel vo veku 82 rokov pre komplikácie po operácii srdca. Zostali po ňom jeho žena, 2 synovia, adoptovaný syn a dcéra, 10 vnúčat a brat a sestra.

Fotka z Mashable

written by ilkadj on 2012-09-01 in #lifestyle #neil-armstrong #nasa #mesiac #prvy-muz-na-mesiaci #apollo-11 #vesmir
translated by paulinetuesday

More Interesting Articles